|
|
|
 |

Земельний кодекс Республіки Узбекістан
Затверджений Законом РУ N 598-I від 30.04.98 р.
Уведений Постановою N 599-I від 30.04.98 р.
Розділ 1. Загальні положення
Стаття 1. Основні завдання земельного законодавства
Земля є загальнонаціональним багатством, підлягає раціональному використанню й охороняється державою як основа життя, діяльності й добробуту народу Республіки Узбекистан.
Основними завданнями земельного законодавства є регулювання земельних
відносин з метою забезпечення в інтересах сьогодення й майбутніх поколінь науково
обґрунтованого, раціонального використання й охорони земель, відтворення й підвищення родючості ґрунтів, збереження й поліпшення природного середовища, створення умов для рівноправного розвитку всіх форм господарювання, охорони прав юридичних
і фізичних осіб на земельні ділянки, а також зміцнення законності в цій сфері.
Стаття 2. Основні принципи земельного законодавства
Земельне законодавство ґрунтується на наступних основних принципах:
збереження земельного фонду, поліпшення якості й підвищення родючості ґрунтів як
найважливішого природного ресурсу, основи життєдіяльності громадян;
забезпечення раціонального, ефективного й цільового використання земель;
забезпечення особливої охорони, розширення й строго цільового використання земель сільськогосподарського призначення, насамперед зрошуваних земель;
надання державної й іншої підтримки в здійсненні заходів щодо підвищення родючості сільськогосподарських угідь, поліпшенню меліоративного стану й охороні земель;
запобігання завдання збитків землі й всьому навколишньому природному середовищу, забезпечення екологічної безпеки;
різноманіття форм володіння й користування землею, забезпечення рівноправності учасників земельних відносин, захист їхніх законних прав й інтересів;
платність користування землею;
забезпечення повноти й доступності інформації про стан земель.
Стаття 3. Акти земельного законодавства
Земельне законодавство складається з дійсного Кодексу й інших актів законодавства, що регулюють земельні відносини.
Земельні відносини в Республіці Каракалпакстан регулюються також законодавством Республіки Каракалпакстан.
Гірські, лісові й водні відносини, відносини по використанню й охороні ґрунтів,
рослинного й тваринного миру, а також атмосферного повітря регулюються спеціальним законодавством.
Якщо міжнародним договором Республіки Узбекистан установлені інші правила,
чим ті, які втримуються в земельному законодавстві Республіки Узбекистан, те
застосовуються правила міжнародного договору.
Стаття 4. Компетенція Кабінету Міністрів Республіки Узбекистан в області регулювання земельних відносин
Веденню Кабінету Міністрів Республіки Узбекистан в області регулювання земельних відносин підлягають:
здійснення єдиної державної політики по раціональному використанню й
охороні земель;
прийняття нормативних актів про регулювання земельних відносин відповідно до
дійсним Кодексом, іншими актами законодавства;
розробка й реалізація разом з місцевими органами державної влади державних програм по підвищенню родючості ґрунтів, раціональному використанню й охороні земель у комплексі з іншими природоохоронними заходами;
організація проведення природно-сільськогосподарського районування, землевпорядження, моніторингу земель і ведення державного земельного кадастру;
розпорядження землями, що перебувають у державній власності;
координація діяльності міністерств і відомств при використанні й охороні земель;
припинення прав володіння й користування землею, а також оренди земельної ділянки
і права власності на земельні ділянки у встановленому порядку у відповідності
зі статтею 36 дійсного Кодексу;
організація державного контролю за раціональним використанням й охороною земель;
рішення інших питань, що входять у компетенцію Кабінету Міністрів Республіки
Узбекистан в області регулювання земельних відносин.
Стаття 5. Компетенція органів державної влади областей, міста
Ташкента в області регулювання земельних відносин
Веденню органів державної влади областей, міста Ташкента в області регулювання земельних відносин підлягають:
розробка й реалізація територіальних програм по підвищенню родючості ґрунтів,
раціональному використанню й охороні земель;
здійснення державного контролю за цільовим, раціональним й ефективним
використанням земельних ресурсів, охороною земель;
організація землевпорядження, моніторингу земель і ведення державного земельного кадастру;
надання юридичним особам земель у володіння, користування й оренду для
сільськогосподарських й інших державних і суспільних потреб;
вилучення із всіх земель, за винятком особливо коштовних продуктивних зрошуваних земель, земель, зайнятих особливо охоронюваними територіями, земель приміських і зелених зон міст, досвідчених полів науково-дослідних організацій і навчальних
закладів, покритих лісовою рослинністю, - незалежно від розмірів;
реалізація у власність дипломатичних представництв і прирівняних до них
міжнародних організацій, акредитованих у Республіці Узбекистан, земельних
ділянок для будівництва будинків цих представництв, включаючи резиденцію глави
представництва;
припинення прав володіння й користування землею, а також оренди земельної ділянки
і права власності на земельні ділянки у встановленому порядку у відповідності
зі статтею 36 дійсного Кодексу;
рішення інших питань, що ставляться до компетенції органів державної влади областей, міста Ташкента в області регулювання земельних відносин.
Стаття 6. Компетенція органів державної влади районів в області регулювання земельних відносин
Веденню органів державної влади районів в області регулювання земельних
відносин підлягають:
розробка й здійснення заходів щодо підвищення родючості ґрунтів, раціональному й ефективному використанню й охороні земель;
здійснення державного контролю за раціональним використанням й охороною земель;
надання земель у володіння, користування й оренду громадянам, юридичним
особам, а також вилучення земель, за винятком зрошуваних земель, косовиць і пасовищ, на яких проведені роботи з корінного їхнього поліпшення, земель лісового фонду, за винятком земель, покритих лісовою рослинністю, земель промисловості, транспорту, зв'язку, оборони й іншого призначення, земель водного фонду - у розмірі
до десяти гектарів на один землевласника й землекористувача;
надання земель громадянам в оренду для ведення фермерського господарства;
надання земель у володіння, користування й оренду громадянам, юридичним
особам із земель запасу - незалежно від розміру земельної ділянки;
реалізація у власність юридичних і фізичних осіб земельних ділянок разом
с об'єктами торгівлі й сфери обслуговування;
реалізація громадянам на аукціонній основі права на довічне наслідуване володіння земельними ділянками;
організація землевпорядження, моніторингу земель і ведення державного земельного кадастру;
державна реєстрація прав на земельні ділянки, договорів оренди земель, а
також угод про сервітути;
припинення прав володіння й користування землею, а також оренди земельної ділянки й права власності на земельні ділянки у встановленому порядку у відповідності зі статтею 36 дійсного Кодексу;
рішення питань землеволодіння й землекористування сільськогосподарських і лісогосподарських підприємств, установ й організацій у випадках їхнього створення, реорганізації й ліквідації;
рішення інших питань, що ставляться до компетенції органів державної влади районів в області регулювання земельних відносин.
Стаття 7. Компетенція органів державної влади міст в області регулювання земельних відносин
Веденню органів державної влади міст в області регулювання земельних відносин підлягають:
розробка й здійснення заходів щодо раціонального й ефективного використання й охорони земель;
здійснення державного контролю за раціональним використанням й охороною земель;
надання земель у володіння, користування й оренду, а також вилучення земель в
межах границі міста, за винятком земель сільськогосподарських і лісогосподарських підприємств, установ й організацій, - незалежно від розміру земельної ділянки;
реалізація у власність юридичних і фізичних осіб земельних ділянок разом
с об'єктами торгівлі й сфери обслуговування;
реалізація громадянам на аукціонній основі права на довічне наслідуване володіння земельними ділянками;
організація землевпорядження, моніторингу земель і ведення державного земельного кадастру;
державна реєстрація прав на земельні ділянки, договорів оренди земель, а також угод про сервітути;
припинення прав володіння й користування землею, а також оренди земельної ділянки
і права власності на земельні ділянки у встановленому порядку у відповідності зі статтею 36 дійсного Кодексу;
рішення інших питань, що ставляться до компетенції органів державної влади міст в області регулювання земельних відносин.
Розділ 2. Земельний фонд
Стаття 8. Категорії земельного фонду
Земельний фонд у Республіці Узбекистан відповідно до основним цільовим призначенням земель підРозділяється на наступні категорії:
1) землі сільськогосподарського призначення - землі, надані для потреб сільського господарства або призначені для цих цілей. Землі сільськогосподарського
призначення підРозділяються на зрошуваної й незрошувані (богарні) землі, орні
землі, землі, зайняті косовицями, пасовищами, багаторічними плодовими насадженнями й виноградниками;
2) землі населених пунктів (міст, селищ і сільських населених пунктів) землі, що перебувають у межах границь міст і селищ, а також сільських населених пунктів;
3) землі промисловості, транспорту, зв'язку, оборони й іншого призначення - землі,
надані в користування юридичним особам для зазначених цілей;
4) землі природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення - землі,
зайняті особливо охоронюваними природними територіями, що володіють природними лікувальними факторами, а також землі, використовувані для масового відпочинку й туризму;
5) землі історико-культурного призначення - землі, зайняті історико-культурними
пам'ятниками;
6) землі лісового фонду - землі, покриті лісом, а також не покриті лісом, але надані для потреб лісового господарства;
7) землі водного фонду - землі, зайняті водними об'єктами, водогосподарчими спорудженнями й смуги відводу по берегах водних об'єктів;
8) землі запасу.
Стаття 9. Віднесення земель до категорій і переклад їх з однієї категорії в іншу
Віднесення земель до категорій земельного фонду провадиться відповідно до основним цільовим призначенням земель.
Основне цільове призначення земель - установлені законодавством порядок й
умови використання земель для конкретних цілей, що відображаються в земельнокадастровой документації.
Переклад земель із однієї категорії земельного фонду в іншу провадиться у випадках
зміни основного цільового призначення земель.
Віднесення земель до категорій земельного фонду й переклад їх з однієї категорії в
іншу провадяться органами, що мають право надавати землю у володіння й користування.
Категорія земельного фонду вказується в рішеннях про надання земельних ділянок, прийнятих органами, що мають право надання земель у володіння й
користування, у свідоцтвах, договорах, інших документах, що засвідчують право на
землю, документах державного земельного кадастру, документах державної реєстрації прав на земельні ділянки.
Порушення встановленого порядку перекладу земель із однієї категорії в іншу є підставою для визнання неправомірними фактів перекладу й недійсними угод із земельними ділянками, зробленими на їхній підставі, а також відмови
у державній реєстрації прав на земельні ділянки.
Стаття 10. Земельна ділянка
Земельна ділянка - частина земельного фонду, що має фіксовану границю, площу, місце розташування, правовий режим й інші характеристики, відбивані в державному земельному кадастрі й документах державної реєстрації прав на
земельна ділянка.
Границя земельної ділянки фіксується на планах і виноситься в натуру (на місцевість). Площа земельної ділянки визначається після виносу границі в натуру (на
місцевість).
Земельна ділянка може бути діленим і неподільним.
Діленим є земельна ділянка, що без зміни свого основного цільового призначення й без порушення протипожежних, санітарних, екологічних, містобудівних й інших обов'язкових норм і правил може бути Розділений на частині,
кожна з яких після Розділу може утворити самостійну земельну ділянку.
Неподільним є земельна ділянка, що по своєму цільовому призначенню не
може бути Розділений на самостійні земельні ділянки.
Розділ 3. Землевпорядження
Стаття 11. Природно-сільськогосподарське районування
Природно-сільськогосподарське районування земель - поділ територій з урахуванням природних умов й агробіологічних вимог сільськогосподарських рослин.
Використання й охорона земель сільськогосподарського призначення здійснюються в
відповідності із природно-сільськогосподарським районуванням земель.
Вимоги нормативних актів про природно-сільськогосподарське районування земель ставляться до законних обтяжень земельних ділянок і включаються в умови
їхнього надання юридичним і фізичним особам.
Стаття 12. Призначення й зміст землевпорядження
Землевпорядження включає систему заходів, спрямованих на організацію використання й охорони земель, облік й оцінку земельних ресурсів, на створення сприятливого екологічного середовища й поліпшення природних ландшафтів, складання територіальних і внутрішньогосподарських планів землевпорядження.
Землевпорядження здійснюється органами землевпорядної служби за рішенням
Кабінету Міністрів Республіки Узбекистан, місцевого органа державної влади
або за заявками юридичних і фізичних осіб.
Землевпорядження підРозділяється на прогнозне й предпроектное, міжгосподарське й
внутрішньогосподарське.
До прогнозного й предпроектному землевпорядженню ставляться:
1) розробка схеми використання й охорони земельно-водних ресурсів республіки і її регіонів;
2) розробка схеми землевпорядження районів й областей;
3) розробка прогнозів, республіканських і територіальних програм підвищення
родючості ґрунтів, раціонального використання й охорони земель;
4) обґрунтування розміщення й установлення границь особливо охоронюваних природних територій.
У міжгосподарське землевпорядження входять:
1) установлення на місцевості границь аулів, кишлаків, селищ, районів, міст, областей;
2) складання проектів утворення нових й упорядкування існуючих земельних
ділянок землевласників, землекористувачів, орендарів і власників з усуненням незручностей у розташуванні земель;
3) складання проектів відводу земель знову организуемим, реорганизуемим сільськогосподарським підприємствам, установам, організаціям;
4) складання проектів відводу земель підприємствам, установам, організаціям,
вилучають для державних і суспільних потреб;
5) відвід земельних ділянок у натурі (на місцевості), підготовка документів, що засвідчують право володіння й право користування землею, право оренди й власності на земельні ділянки;
6) розробка робочих проектів освоєння нових земель, поліпшення сільськогосподарських угідь, збереження й підвищення родючості ґрунтів, рекультивації порушених земель, захисту ґрунтів від водної й вітрової ерозії, селів, зсувів, підтоплення,
заболочування, иссушения, ущільнення, забруднення відходами виробництва, радіоактивними й хімічними речовинами;
7) проведення інвентаризації всіх земель і систематичне виявлення невикористовуваних, нераціонально використовуваних або використовуваних не по цільовому призначенню земель;
8) розробка землевпорядної документації по ресурсній оцінці, використанню й охороні земель;
9) проведення заходів щодо оцінки землі.
Міжгосподарське землевпорядження проводиться в межах адміністративних границь
районів або групи взаємозалежних сільськогосподарських підприємств, установ й організацій у порядку, установлюваному законодавством.
У випадках, коли проекти міжгосподарського землевпорядження торкаються території інших районів або міст і селищ, питання зміни їхніх границь вирішуються
у порядку встановлення на місцевості границь адміністративно-територіальних одиниць.
Проекти міжгосподарського землевпорядження після затвердження переносяться в натуру
(на місцевість) з позначенням границь земельних ділянок землевласників, землекористувачів, орендарів і власників межовими знаками встановленого зразка.
Внутрішньогосподарське землевпорядження містить у собі внутрішньогосподарську організацію території сільськогосподарських підприємств, установ й організацій з
введенням науково обґрунтованих сівозмін, устроєм всіх сільськогосподарських угідь (косовиць, пасовищ, садів, виноградників й інших), розробкою заходів щодо боротьби з ерозією ґрунтів, а також комплексною реконструкцією зрошуваних земель.
За здійсненням проектів внутрішньогосподарського землевпорядження провадиться авторський нагляд, що є складовою частиною землевпорядження.
У порядку землевпорядження можуть бути розроблені інші проекти, пов'язані з використанням й охороною земель.
У складі землевпорядних робіт передбачається проведення топографогеодезических, картографічних, ґрунтових, агрохімічних, геоботанических, історико-культурних й інших обстежень і вишукувань.
Стаття 13. Розгляд і затвердження землевпорядного проекту
Матеріали по встановленню на місцевості границь адміністративно-територіальних
одиниць, а також матеріали по іншим прогнозним і предпроектним землевпорядних роботах розглядаються й затверджуються в порядку, установленому законодавством.
Проекти міжгосподарського й внутрішньогосподарського землевпорядження розглядаються й приймаються власниками майна сільськогосподарських і лісогосподарських підприємств, установ й організацій або уповноваженими ними органами,
а також согласовиваются із зацікавленими організаціями.
Проекти міжгосподарського землевпорядження затверджуються хокимом області. Проекти відводу земель юридичним і фізичним особам затверджуються Кабінетом Міністрів Республіки Узбекистан, хокимами областей, районів і міст.
Проекти внутрішньогосподарського землевпорядження сільськогосподарських і лісогосподарських підприємств, установ й організацій затверджуються хокимом району. Зміни в проекти землевпорядження вносяться з дозволу органів, що затвердили ці проекти.
Землевпорядження здійснюється органами землевпорядної служби за рахунок коштів
державного бюджету. Розробка землевпорядних проектів по устрої
сільськогосподарських угідь, поліпшенню й охороні земель, здійсненню протиерозійних і меліоративних заходів може провадитися за заявками юридичних і фізичних осіб за їхній рахунок.
Стаття 14. Моніторинг земель
Моніторинг земель являє собою систему спостереження за станом земельного
фонду для своєчасного виявлення змін, оцінки земель, попередження й
усунення наслідків негативних процесів.
На підставі моніторингу земель здійснюється інформаційне забезпечення ведення державного земельного кадастру, землекористування, землевпорядження, державного контролю за цільовим і раціональним використанням земельного фонду,
охороною земель.
Порядок здійснення моніторингу земель установлюється Кабінетом Міністрів Республіки Узбекистан.
Стаття 15. Державний земельний кадастр
Державний земельний кадастр являє собою систему
необхідних і достовірних відомостей і документів про природному, господарському й
правовому режимі земель, про їхні категорії, якісну характеристику й цінність, про
місці розташування й розмірах земельних ділянок, розподілі їх по землевласниках, землекористувачах, орендарях і власниках.
Державний земельний кадастр є основою державних і галузевих
кадастрів природних ресурсів, що входять у єдину систему державних кадастрів Республіки Узбекистан.
Державний земельний кадастр призначений для забезпечення Кабінету Міністрів Республіки Узбекистан, місцевих органів державної влади, зацікавлених юридичних і фізичних осіб відомостями про землю з метою регулювання земельних відносин, організації раціонального використання й охорони земель, землевпорядження, обґрунтування розмірів плати за землю, оцінки господарської діяльності.
Державний земельний кадастр є підставою для визначення вартісної оцінки землі.
Відомості державного земельного кадастру підлягають обов'язковому застосуванню
при використанні й охороні земель, наданні (реалізації) і вилученні земельних
ділянок, визначенні розмірів платежів за землю, проведенні землевпорядження,
оцінці господарської діяльності й здійсненні інших заходів щодо використання й охорони земель.
Державний земельний кадастр ведеться органами державного кадастру й
землевпорядної служби по єдиній для всієї республіки системі за рахунок коштів
державного бюджету.
Ведення державного земельного кадастру забезпечується проведенням топографо-геодезичних, картографічних, ґрунтових, агрохімічних, геоботанических й
інших обстежень і вишукувань, обліком й оцінкою земель, реєстрацією прав на земельні ділянки землевласників, землекористувачів, орендарів і власників.
Порядок ведення державного земельного кадастру встановлюється законодавством.
Розділ 4. Власність на землю. Права юридичних і фізичних осіб на земельні ділянки
Стаття 16. Власність на землю в Республіці Узбекистан
Земля є державною власністю - загальнонаціональним багатством,
підлягає раціональному використанню, охороняється державою й не підлягає купівлі-продажу, обміну, даруванню, заставі за винятком випадків, установлених законодавчими актами Республіки Узбекистан.
Стаття 17. Права юридичних і фізичних осіб на земельні ділянки
Юридичні особи можуть мати земельні ділянки на праві постійного володіння, постійного користування, термінового (тимчасового) користування, оренди й власності в
відповідності з дійсним Кодексом й іншими актами законодавства.
Фізичні особи можуть мати земельні ділянки на праві довічного наслідуваного
володіння, постійного користування, термінового (тимчасового) користування, оренди й власності відповідно до дійсного Кодексу й інших актів законодавства.
Стаття 18. Виникнення права власності юридичних і фізичних осіб на земельні ділянки
Право власності юридичних і фізичних осіб на земельні ділянки виникає
у порядку, установленому законодавством, при приватизації об'єктів торгівлі й
сфери обслуговування разом із земельними ділянками, на яких вони розміщені.
Право власності на земельні ділянки дипломатичних представництв і прирівняних до них міжнародних організацій, акредитованих у Республіці Узбекистан, виникає при реалізації їм у порядку, установленому законодавством,
будинків або частин будинків, використовуваних під приміщення представництв, включаючи
резиденцію глави представництва, разом із земельними ділянками, на яких вони
розміщено, а також земельних ділянок для будівництва будинків цих представництв.
Право власності іноземних юридичних і фізичних осіб на земельні ділянки - співробітників дипломатичного корпуса, представників преси, акредитованих у Республіці Узбекистан, співробітників постійних представництв фірм, компаній і міжнародних організацій, осіб, що працюють на постійній основі на підприємствах з іноземними інвестиціями, а також осіб, що постійно проживають у республіці й имеющих виді на проживання, виникає при реалізації їм у порядку, установленому законодавством, житлових приміщень разом із земельними ділянками, на яких вони розміщені.
Стаття 19. Право довічного наслідуваного володіння земельними ділянками
Право на одержання земельної ділянки в довічне наслідуване володіння мають
громадяни Республіки Узбекистан:
для ведення дехканського господарства;
для індивідуального житлового будівництва й обслуговування житлового будинку;
для колективного садівництва й виноградарства.
Право довічного наслідуваного володіння земельними ділянками може надаватися й в інших випадках, передбачених законодавством.
Право довічного наслідуваного володіння земельними ділянками громадян засвідчує Державним актом на право довічного наслідуваного володіння земельною ділянкою.
Форма Державного акту на право довічного наслідуваного володіння земельною ділянкою, порядок його реєстрації й видачі визначаються законодавством.
Стаття 20. Право постійного й термінового (тимчасового) володіння й користування
земельними ділянками
Земельні ділянки можуть надаватися юридичним і фізичним особам у постійне й термінове (тимчасове) володіння й користування.
У постійне володіння земельні ділянки надаються підприємствам, установам й організаціям для ведення сільського й лісового господарства, а у випадках, передбачених законодавством, - і для інших цілей.
У постійне або термінове (тимчасове) користування земельні ділянки надаються:
громадянам Республіки Узбекистан;
промисловим, транспортним й іншим несільськогосподарським підприємствам, установам й організаціям;
підприємствам з іноземними інвестиціями, міжнародним об'єднанням й організаціям;
іноземним юридичним і фізичним особам.
У випадках, передбачених законодавством, земельні ділянки надаються в
користування й інші організації й особам.
Право постійного володіння земельною ділянкою засвідчує Державним
актом на право постійного володіння земельною ділянкою.
Право постійного користування земельною ділянкою засвідчує Державним
актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Форми державних актів, порядок їхньої реєстрації й видачі визначаються законодавством.
Термінове користування земельними ділянками може бути короткостроковим - до трьох років
і довгостроковим - від трьох до десяти років. У випадку виробничої необхідності ці
строки можуть бути продовжені на період, що не перевищує відповідно строків короткострокового або довгострокового тимчасового користування. Продовження строків тимчасового
користування земельними ділянками провадиться органами, що надали ці ділянки.
Земельні ділянки для відгінного тваринництва можуть надаватися сільськогосподарським підприємствам, установам й організаціям на строк до двадцяти п'яти років.
Стаття 21. Земельні ділянки спільного володіння або користування
При неможливості поділу земельної ділянки на підставі частини п'ятої статті 10
дійсного Кодексу він зізнається земельною ділянкою спільного володіння або
користування декількома юридичними й фізичними особами, що відображається в державних актах, що засвідчують право постійного володіння або право постійного користування земельними ділянками.
Стаття 22. Перехід права володіння й права постійного користування земельною ділянкою
При переході права власності, права господарського ведення або права оперативного керування на підприємство, будинок, спорудження або іншу нерухомість разом з
цими об'єктами переходить і право володіння й постійного користування земельним
ділянкою, зайнятою зазначеними об'єктами й необхідним для їхнього використання.
До фізичних осіб при переході права власності (покупці, даруванні або одержанні в спадщину й інші) на житловий будинок, садовий будиночок переходить разом із правом власності на ці будови й права володіння й користування всім земельним
ділянкою, на якому перебувають ці будови.
Перехід права володіння й постійного користування земельною ділянкою, зайнятою
підприємством, будинком, спорудженням або іншою нерухомістю, оформляється шляхом
внесення даних про нового землевласника або землекористувача в земельнокадастровую книгу району, міста на підставі відповідних договорів, рішень
власників або уповноважених ними органів й осіб і видачею їм державних
актів на право постійного володіння, постійного користування або довічного
наслідуваного володіння земельною ділянкою.
При переході права власності, права господарського ведення, права оперативного
керування на частину підприємства, будинку, спорудження або іншої нерухомості новому
власникові або власникові інших речових прав переходить право володіння й постійного користування частиною земельної ділянки в розмірі, пропорційному долі підприємства, будинку, спорудження або іншої нерухомості, а у випадках неможливості такого розмежування земельної ділянки, а також у випадку суперечки з питань, передбаченим частиною третьої дійсної статті, його Розділ провадиться органами державного кадастру й землевпорядної служби, що затверджується рішенням
хокима району, міста з наступною державною реєстрацією права володіння й
постійного користування земельною ділянкою й видачею відповідних державних актів.
Стаття 23. Надання (реалізація) земельних ділянок у володіння й користування
Надання (реалізація) земельних ділянок у володіння й користування здійснюється в порядку відводу.
Відвід земельних ділянок провадиться Кабінетом Міністрів Республіки Узбекистан, хокимами областей, міста Ташкента, районів, міст у порядку, установлюваному законодавством.
Надання (реалізація) земельної ділянки, що перебуває у володінні або користуванні, провадиться тільки після вилучення даної ділянки у встановленому порядку.
Для будівництва промислових підприємств, залізних й автомобільних доріг,
ліній зв'язку й електропередач, магістральних трубопроводів, а також для інших несільськогосподарських потреб надаються (реалізуються) землі несільськогосподарського призначення або непридатні для сільського господарства або сільськогосподарські вгіддя гіршої якості. Надання (реалізація) для зазначених цілей
земельних ділянок із земель лісового фонду провадиться переважно за рахунок
не покритих лісом площ або площ, зайнятих чагарниками й малоцінними
насадженнями.
Приступати до володіння й користування наданим (реалізованим) земельним
ділянкою до встановлення органами землевпорядної служби границь цієї ділянки
у натурі (на місцевості) і видачі документів, що засвідчують право володіння або
право користування землею, забороняється.
Порядок надання (реалізації) земель у володіння й користування встановлюється законодавством.
Стаття 24. Оренда земельної ділянки
Оренда земельної ділянки являє собою термінове, оплатне володіння й користування земельною ділянкою на умовах договору оренди.
Земельна ділянка на договірній основі в оренду надають:
громадянам й юридичним особам Республіки Узбекистан - хокими районів і міст;
підприємствам з іноземними інвестиціями, міжнародним об'єднанням й організаціям, іноземним юридичним і фізичним особам - Кабінет Міністрів Республіки Узбекистан.
Сільськогосподарські підприємства, установи й організації можуть закріплювати земельні ділянки за орендарями в порядку внутрішньогосподарської оренди тільки для
сільськогосподарського виробництва.
Здача орендованої земельної ділянки або його частини в суборенду забороняється.
Земельні ділянки, передані в оренду, не можуть бути об'єктом купівлі-продажу, застави, дарування, обміну. Для одержання кредитів право оренди земельної ділянки може бути передане в заставу. Орендар вправі передавати свої орендні права на земельну ділянку в заставу без згоди орендодавця тільки у випадках, коли це передбачено законом або договором оренди.
Умови й строки оренди земельних ділянок визначаються за згодою сторін й
закріплюються договором. Землі, призначені для сільськогосподарських цілей,
можуть надаватися в оренду на строк до п'ятдесяти років, але не менш чим на десять років.
Орендар має переважне право поновлення договору оренди земельних
ділянок після закінчення строку його дії за інших рівних умов.
Порядок плати за оренду земельних ділянок й її розмір визначаються в договорі
оренди відповідно до законодавства.
Дострокове розірвання договору оренди земельних ділянок провадиться за згодою сторін, а при недосягненні такої угоди - за рішенням суду.
Порядок надання земельних ділянок в оренду визначається Кабінетом Міністрів Республіки Узбекистан.
Стаття 25. Використання земельних ділянок для дослідницьких робіт
Підприємства, установи й організації, що здійснюють геологосъемочние, пошукові, геодезичні й інші дослідницькі роботи, можуть проводити ці роботи на
всіх категоріях земель на підставі прийнятих у встановленому порядку рішень й
укладених договорів, без вилучення земельних ділянок у землевласників, землекористувачів, орендарів і власників.
Дозвіл на виробництво дослідницьких робіт на зрошуваній ріллі, у садах, виноградниках, тутовниках, ягідниках, косовицях і пасовищах, на яких проведені
роботи з їхнього корінного поліпшення, на землях, покритих лісовою рослинністю, а
також на землях особливо охоронюваних територій видається хокимом області, на інших землях - хокимами районів і міст на строк не понад один рік, у необхідних випадках допускається продовження даного строку ще не більше ніж на один рік.
Підприємства, установи й організації, що проводять дослідницькі роботи, зобов'язані
за свій рахунок приводити порушені в ході робіт земельні ділянки в стан, придатне для використання їх по призначенню, і здати їхнім землевласникам, землекористувачам, орендарям і власникам земельних ділянок, вживати заходів до забезпечення схоронності земель, посівів, насаджень, лісів, вод й інших природних
об'єктів, трубопроводів, канализаций, меліоративних систем й інших споруджень, а
також відшкодовувати землевласникам, землекористувачам, орендарям і власникам
земельних ділянок збитки (включаючи упущену вигоду), заподіяні у зв'язку з тимчасовим заняттям земельних ділянок.
Стаття 26. Використання земельних ділянок під забудову
Юридичні й фізичні особи, що одержали (приобретшие) земельні ділянки (за
виключенням орних земель) у постійне володіння й користування, довічне
наслідуване володіння, довгострокове тимчасове користування, оренду й у власність,
вправі здійснювати у встановленому порядку будівництво, знос або реконструкцію
придбаних ними підприємств, будинків, будов, споруджень відповідно до законодавства за умови виконання зобов'язань обтяження земельних ділянок.
Стаття 27. Надання або реалізація громадянам Республіки Узбекистан
земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва й
обслуговування житлового будинку
Громадянам Республіки Узбекистан, що постійно проживає в містах і селищах, а
також у сільських населених пунктах, що не входять до складу землеволодінь сільськогосподарських і лісогосподарських підприємств, установ й організацій, для індивідуального житлового будівництва й обслуговування житлового будинку надаються
у довічне наслідуване володіння земельні ділянки в розмірах на одну родину до
0,06 гектара в порядку, установлюваному законодавством.
Для індивідуального житлового будівництва право довічного наслідуваного
володіння на земельні ділянки в межах до 0,04 гектара реалізується у встановленому порядку на аукціонній основі.
Стаття 28. Плата за землю
У Республіці Узбекистан використання земель є платним.
Юридичні й фізичні особи, що мають у володінні й користуванні й у власності земельні ділянки, провадять плату за землю. Плата за землю стягується у формі
щорічного земельного податку, розміри якого визначаються залежно від якості, місця розташування й водозабезпеченості земельної ділянки.
Ставки, порядок вирахування й сплати земельного податку встановлюються законодавством.
При передачі земельних ділянок в оренду плата за землю стягується у формі орендної
плати, розмір якої встановлюється за згодою сторін, але не менш однієї й не
більше трьох ставок земельного податку, у випадку використання земель для сільськогосподарських потреб - у розмірі однієї ставки земельного податку.
Стаття 29. Обтяження земельної ділянки
Земельна ділянка, надана у володіння, користування, оренду або придбаний за іншими підставами, може бути обтяжений, відповідно до законодавства, що випливають зобов'язаннями:
забороною на продаж або інше відчуження;
забороною на суборенду й субпідряд, а у випадку, передбаченому частиною десятої статті 51 дійсного Кодексу, - на здачу в оренду;
забороною на зміну основного цільового призначення земельної ділянки;
забороною на окремі види діяльності;
забороною на здійснення без узгодження у встановленому порядку зміни
зовнішнього вигляду нерухомості, реконструкції або знесення будинку, будови, спорудження;
умовою здійснення мер по збереженню й підвищенню родючості земель, підтримці в справному стані іригаційних і меліоративних систем;
умовою почати й завершити забудову або освоєння земельної ділянки протягом установлених строків;
умовою дотримувати природоохоронних вимог або виконувати певні роботи, у тому числі зберігати ґрунтовий покрив, рідкі рослини, державні пам'ятники природи, історії й культури, наявні на земельній ділянці.
Земельна ділянка може бути обтяжений й іншими зобов'язаннями, обмеженнями
або умовами, установленими законодавством.
Обтяження земельної ділянки включаються в його правовий статус, підлягають державній реєстрації й зберігаються при переході земельної ділянки до іншої особи.
Порядок обтяження земельної ділянки встановлюється законодавством.
Стаття 30. Право обмеженого користування чужою земельною ділянкою (сервітут)
Право обмеженого користування чужою земельною ділянкою (сервітут) - право обмеженого користування одним або декількома сусідніми земельними ділянками.
Сервітут може встановлюватися з метою:
проходу або проїзду через чужу земельну ділянку;
проведення дренажних робіт на чужій земельній ділянці;
прокладки й експлуатації ліній електропередачі, зв'язку й трубопроводів, іригаційних, інженерних й інших ліній і мережі на чужій земельній ділянці;
забору води й водопою на чужій земельній ділянці;
прогону худоби через чужу земельну ділянку;
тимчасового користування чужою земельною ділянкою для виробництва дослідницьких, дослідницьких й інших робіт;
створення на чужій земельній ділянці захисних лісових насаджень й інших природоохоронних об'єктів.
Сервітут може встановлюватися й в інших цілях.
Сервітут установлюється за згодою між особами, що вимагають установлення
сервітуту, і власником, користувачем, орендарем, власником чужої земельної ділянки, а при недосягненні угоди - за рішенням суду.
Угода про сервітут підлягає державній реєстрації й зберігається при переході земельної ділянки до іншої особи. Угода про сервітут може бути припинене у випадках припинення підстави, по якому він був установлений.
Стаття 31. Виникнення права на земельну ділянку
Право юридичних і фізичних осіб на земельні ділянки виникає після встановлення границь на місцевості, складання планів й описів земельних ділянок і державної реєстрації документів, що засвідчують права на земельні ділянки.
Стаття 32. План земельної ділянки. Установлення границь
земельної ділянки на місцевості
План земельної ділянки - топографічний план земельної ділянки, на якому в
границях даної земельної ділянки показані відповідно до прийнятих позначень повністю вся ситуація й рельєф на момент останньої зйомки відповідно до останнього за часом проекту землевпорядження.
Попереднє визначення границь земельної ділянки на місцевості й картах здійснюється при виборі земельної ділянки для відводу до ухвалення рішення про його
наданні.
План й опис земельної ділянки, винос його границь на місцевість виконуються органами землевпорядної служби й затверджуються місцевими органами державної влади.
Затверджений план земельної ділянки стає невід'ємною частиною документів,
удостоверяющих право на земельну ділянку. Справжні плани земельних ділянок
зберігаються в кадастровій справі, копії видаються одержувачеві земельної ділянки.
Підготовка плану й опис земельної ділянки, установлення межових знаків здійснюються за рахунок коштів одержувача земельної ділянки, якщо інше не встановлено законодавством.
Стаття 33. Документи, що засвідчують право на земельну ділянку
Документами, що засвідчують право на земельну ділянку, є Державний акт на право постійного володіння земельною ділянкою, Державна акт на
право постійного користування земельною ділянкою, Державний акт на право
довічного наслідуваного володіння земельною ділянкою, Державний ордер на
право власності на земельну ділянку, договір оренди або договір термінового
користування земельною ділянкою. У цих документах указується право, на підставі
якого надається земельна ділянка, цільове призначення його використання,
строки освоєння, наявність обтяжень і сервітутів.
Стаття 34. Комісії з розгляду питань надання (реалізації) земельних ділянок
Для розгляду питань надання (реалізації) земельних ділянок у володіння, користування й оренду при місцевих органах державної влади створюються
очолювані хокимами постійно діючі комісії, до складу яких включаються представники органів державного кадастру й землевпорядної служби, охорони природи, архітектури, санітарно-епідеміологічної служби, сходів
громадян й інші обличчя.
Стаття 35. Державна реєстрація прав на земельні ділянки
Права юридичних і фізичних осіб на земельні ділянки підлягають державній реєстрації.
Державна реєстрація прав на земельні ділянки здійснюється по місцю розташування земельних ділянок. До державного реєстру вносяться:
1) відомості про особу, що приобретла право на земельну ділянку;
2) опису земельної ділянки (категорія земель, ціль використання, види вгідь,
площа, частка в спільному володінні або користуванні, границі, кадастровий номер й
інші характеристики);
3) відомості про умови договору про надання земельної ділянки, обтяженнях
і сервітутах;
4) рішення вповноважених органів про включення земельної ділянки в зону відчуження для державних або суспільних потреб;
5) інші відомості, установлені законодавством.
Державна реєстрація прав на земельні ділянки здійснюється місцевим органом державної влади в десятиденний строк з моменту надходження необхідних документів про права на земельні ділянки.
Про зроблену державну реєстрацію прав на земельні ділянки видається
свідоцтво із вказівкою в ньому дати й номери реєстраційного запису.
Підставами для відмови в державній реєстрації прав на земельні ділянки є:
1) відсутність необхідних документів про право на земельну ділянку;
2) відсутність у представлених документах відомостей, передбачених частиною третьої дійсної статті;
3) зміна основного цільового призначення земельної ділянки з порушенням установлених правил;
4) порушення встановлених норм загальної площі земельної ділянки в результаті угоди;
5) наявність в органі державної реєстрації документів, що свідчать про
наявності суперечки про приналежності даної земельної ділянки;
6) наявність в органі державної реєстрації рішення суду про конфіскації об'єктів торгівлі й сфери обслуговування, житлових будинків, інших будинків і споруджень;
7) відсутність документа про сплату реєстраційного збору, якщо інше не передбачено законодавством;
8) рішення про вилучення земельних ділянок для державних і суспільних
потреб, прийняте у встановленому порядку.
Порядок державної реєстрації прав на земельні ділянки встановлюється законодавством.
Стаття 36. Припинення прав на земельні ділянки
Право володіння або право постійного або термінового користування всім земельним
ділянкою або його частиною, а також оренди земельної ділянки припиняється у випадках:
1) добровільної відмови від земельної ділянки;
2) закінчення строку, на який була надана земельна ділянка;
3) ліквідації юридичної особи;
4) розірвання або припинення договору оренди земель;
5) припинення трудових відносин, у зв'язку з якими був наданий службовий земельний наділ, якщо інше не передбачено законодавством;
6) використання земельної ділянки не по цільовому призначенню;
7) нераціонального використання земельної ділянки, що виражається для земель
сільськогосподарського призначення в рівні врожайності нижче нормативного протягом трьох років (по кадастровій оцінці);
8) використання земельної ділянки способами, що приводять до зниження родючості ґрунтів, їх хімічному й радіоактивному забрудненню, погіршенню екологічної
обстановки;
9) систематичного невнесення земельного податку протягом строків, установлених
законодавством, а також орендної плати в строки, установлені договором оренди;
10) невикористання протягом одного року земельної ділянки, наданого для
сільськогосподарських потреб, і двох років - для несільськогосподарських потреб;
11) невикористання земельної ділянки протягом двох років після одержання ордера на
право довічного наслідуваного володіння, придбаного на аукціонній основі, а
у випадку, коли право довічного наслідуваного володіння земельною ділянкою перебуває в заставі, - протягом строку договору застави. Невикористовувані земельні ділянки
вилучаються з компенсацією колишнім власникам сплаченої ними вартості;
12) вилучення земельної ділянки в порядку, передбаченому дійсним Кодексом.
Законодавством можуть бути передбачені й інші випадки припинення права
володіння й права постійного користування й оренди земельних ділянок.
Право власності на земельні ділянки припиняється у випадках:
1) продажу об'єктів торгівлі й сфери обслуговування, а також житлових приміщень й
інших будинків або частини будинків разом із земельними ділянками, на яких вони розміщені;
2) викупу об'єктів торгівлі й сфери обслуговування, а також житлових приміщень й інших будинків або частини будинків разом із земельними ділянками, на яких вони розміщені, для державних і суспільних потреб;
3) конфіскації об'єктів торгівлі й сфери обслуговування, а також житлових приміщень
і інших будинків або частини будинків разом із земельними ділянками, на яких вони
розміщено, у випадках, установлених законом.
Припинення права володіння або права постійного або тимчасового користування, а
також оренди земельної ділянки й права власності на земельні ділянки у випадках, зазначених у пунктах 1-11 частини першої й пункті 2 частини третьої дійсної статті,
провадиться відповідно рішеннями хокимов районів, міст, областей або
рішенням Кабінету Міністрів Республіки Узбекистан по поданню органів
землевпорядної служби або органів, що здійснюють державний контроль
за використанням й охороною земель, на підставі підтверджуючих документів про
підставі припинення прав. При незгоді з рішеннями Кабінету Міністрів Республіки Узбекистан і зазначені посадові особи про припинення права володіння,
права постійного або тимчасового користування земельними ділянками, а також оренди земельних ділянок і права власності на земельні ділянки юридичні й
фізичні особи можуть оскаржити їх у судовому порядку.
Порядок припинення права володіння й права постійного або термінового користування
земельними ділянками, а також оренди земельних ділянок і права власності на
земельні ділянки встановлюється законодавством.
У випадку здійснення власником, користувачем, орендарем і власником земельної ділянки дій, що явно свідчать про його відмову від прав на земельну ділянку (від'їзд за кордон, невикористання земельної ділянки понад установлені строки), ця земельна ділянка приймається на облік як безхазяйне майно в порядку, установленому законодавством.
Відмова від прав на земельну ділянку не спричиняє припинення обов'язків власника, користувача, орендаря й власника цієї земельної ділянки до його надання іншій особі, але не більше року з моменту відмови або від дня державної реєстрації як безхазяйного майна.
Стаття 37. Вилучення, викуп земельної ділянки для державних і суспільних потреб
Вилучення земельної ділянки або його частини для державних і суспільних потреб
провадиться при згоді землевласника або за узгодженням із землекористувачем
і орендарем за рішенням відповідно хокима району, міста, області або по
рішенню Кабінету Міністрів Республіки Узбекистан.
При незгоді землевласника, землекористувача й орендаря з рішенням відповідно хокима району, міста, області або рішенням Кабінету Міністрів Республіки Узбекистан про вилучення земельної ділянки це рішення може бути оскаржене в суд.
Підприємства, установи й організації, зацікавлені у вилученні земельних ділянок для будівництва підприємств, будинків і споруджень, зобов'язані до початку проектування попередньо погодити із землевласниками, землекористувачами й
орендарями, а також відповідно з хокимом району, міста, області або Кабінетом Міністрів Республіки Узбекистан місце розміщення об'єкта, зразковий розмір
ділянки й умови його відводу з урахуванням забезпечення комплексного розвитку території.
Фінансування проектних робіт до зазначеного попереднього узгодження не
допускається.
Вилучення земельної ділянки для державних і суспільних потреб і попереднє узгодження місця розташування об'єкта, а також оформлення відводу земель
провадяться в порядку, установлюваному законодавством.
Викуп земельної ділянки, що перебуває у власності юридичних і фізичних
осіб, у тому числі іноземних, разом з об'єктом торгівлі й сфери обслуговування або
житловим приміщенням й іншим будинком або частиною будинку для державних і суспільних потреб провадиться за рішенням відповідно хокима району, міста,
області або за рішенням Кабінету Міністрів Республіки Узбекистан із забезпеченням гарантій, передбачених статтею 41 дійсного Кодексу.
Стаття 38. Вилучення земельної ділянки при порушенні земельного законодавства
У випадках, передбачених пунктами 6-11 частини першої статті 36 дійсного Кодексу, а також в інших випадках порушення земельного законодавства орган, що здійснює державний контроль за використанням й охороною земель, після попередження землевласника або землекористувача вносить в орган, що надав земельну ділянку, подання про вилучення земельної ділянки. Орган, що надав земельну ділянку, на підставі подання в місячний строк виносить рішення про його вилучення. У необхідних випадках орган, у ведення якого входить питання про
вилученні земельної ділянки, вправі призначити додаткову перевірку стану
земельної ділянки і якості проведених землевласником або землекористувачем
мер по раціональному використанню й охороні земель.
Розділ 5. Права й обов'язки землевласника, землекористувача, орендаря й власника земельної ділянки
Стаття 39. Права землевласника, землекористувача, орендаря й власника земельної ділянки
Землевласник, землекористувач, орендар і власник земельної ділянки мають право:
1) самостійно хазяювати на земельній ділянці відповідно до його цільового
призначенням;
2) власності на посіви й посадки сільськогосподарських культур і насаджень,
зроблену сільськогосподарську продукцію й доходи від її реалізації;
3) використати у встановленому порядку для потреб господарства наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, лісові вгіддя, водні об'єкти, а також експлуатувати інші корисні властивості землі;
4) проводити зрошення й осушення земель, агротехнічні й інші меліоративні
роботи;
5) одержувати воду для зрошення сільськогосподарських культур, насаджень й інших
цілей із джерел зрошення відповідно до лімітів;
6) у встановленому порядку зводити житлові, виробничі, культурно-побутові й
інші будови й спорудження, здійснювати їхню перебудову й знос відповідно до цільового призначення земельних ділянок і проектною документацією. Землекористувачі й орендарі вправі провадити ці дії за узгодженням із землевласниками;
7) на відшкодування заподіяних йому збитків (включаючи упущену вигоду), у випадку
вилучення земельної ділянки, або компенсацію витрат при добровільній відмові від земельної ділянки;
8) передавати в тимчасове користування й у внутрішньогосподарську оренду земельний
ділянка або його частина у встановленому законодавством порядку.
Землевласник-громадянин для одержання кредитів може передавати в заставу право довічного наслідуваного володіння земельною ділянкою, у тому числі придбане
на аукціонній основі, для ведення дехканського господарства, індивідуального житлового будівництва.
Відповідно до законодавства землевласник, землекористувач, орендар й
власник земельної ділянки можуть мати й інші права.
Стаття 40. Обов'язку землевласника, землекористувача,
орендаря й власника земельної ділянки
Землевласник, землекористувач, орендар і власник земельної ділянки зобов'язані:
1) раціонально використати землю відповідно до цільового призначення, підвищувати
родючість ґрунту, застосовувати природоохоронні технології виробництва, не допускати погіршення екологічної обстановки на території в результаті своєї господарської діяльності;
2) підтримувати в справному стані діючі іригаційні й меліоративні мережі, інженерні комунікації;
3) здійснювати комплекс заходів щодо охорони земель, передбачений статтею 79
дійсного Кодексу;
4) вчасно вносити земельний податок або орендну плату за землю;
5) не порушувати права інших землевласників, землекористувачів, орендарів і власників земельних ділянок;
6) приводити сільськогосподарські й лісові вгіддя, надані для розробки
родовищ корисних копалин, будівельних й інших робіт, по миновании в
їх потреби, за свій рахунок у стан, придатне для використання в сільському,
лісовому або рибному господарстві, а при виробництві зазначених робіт на інших землях у стан, придатне для використання їх по призначенню;
7) здійснювати заходу щодо запобігання або максимально можливому обмеженню негативних впливів на сільськогосподарські, лісові й інші вгіддя
за межами наданих (реалізованих) у їхнє володіння й користування й у власність земельних ділянок при розробці родовищ корисних копалин,
а також при проведенні інших робіт;
8) вчасно представляти в місцеві органи державної влади встановлені законодавством відомості про використання земель;
9) відшкодовувати у встановленому порядку заподіяний збиток іншим землевласникам,
землекористувачам, орендарям і власникам земельних ділянок.
Відповідно до законодавства землевласники, землекористувачі, орендарі й
власники земельних ділянок можуть мати й інші обов'язки.
Стаття 41. Гарантії прав на земельні ділянки
Втручання в діяльність землевласників, землекористувачів, орендарів й
власників земельних ділянок з боку державних, господарських й інших органів й організацій, а також їхніх посадових осіб забороняється, за винятком
випадків, передбачених законодавством.
Порушені права землевласників, землекористувачів, орендарів і власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, що передбачає законодавством.
Збитки, заподіяні порушенням прав землевласників, землекористувачів, орендарів і власників земельних ділянок (включаючи упущену вигоду), підлягають
відшкодуванню в повному обсязі.
Вилучення для державних або суспільних потреб земельних ділянок, наданих фізичним особам, може провадитися після виділення за їхнім бажанням рішенням хокима району, міста, області рівноцінної земельної ділянки, будівництва на новому місці підприємствами, установами й організаціями, для яких приділяється земельна ділянка, житлових, виробничих й інших будівель замість що вилучають і відшкодування в повному обсязі всіх інших збитків (включаючи упущену вигоду) відповідно до статті 86 дійсного Кодексу.
Вилучення для державних або суспільних потреб земель сільськогосподарських й
лісогосподарських підприємств, сільськогосподарських науково-дослідних установ, досвідчених і навчальних господарств може провадитися за умови будівництва за їхнім бажанням житлових, виробничих й інших будівель замість що вилучають й
відшкодування в повному обсязі всіх інших збитків (включаючи упущену вигоду) відповідно до статті 86 дійсного Кодексу.
Викуп об'єкта торгівлі й сфери обслуговування, а також житлових приміщень й інших
будинків або частини будинків у місці із земельною ділянкою, на якому вони розміщені,
юридичних і фізичних осіб, що перебувають у власності, для державних й
суспільних потреб, а також їхня конфіскація провадиться у встановленому законодавством порядку.
Стаття 42. Обмеження прав землевласників, землекористувачів,
орендарів і власників земельних ділянок
Права землевласників, землекористувачів, орендарів і власників земельних
ділянок можуть бути обмежені в інтересах держави, охорони навколишнього середовища,
будівництва й експлуатації інженерних комунікацій, інших землевласників,
землекористувачів, орендарів і власників земельних ділянок, а також безпеки громадян тільки у випадках, передбачених законом.
Розділ 6. Землі сільськогосподарського призначення
Стаття 43. Склад земель сільськогосподарського призначення
Землями сільськогосподарського призначення зізнаються землі, надані для
потреб сільського господарства або призначені для цих цілей.
У складі земель сільськогосподарського призначення виділяються сільськогосподарські
угіддя й землі, зайняті лісосмугами, внутрішньогосподарськими дорогами, комунікаціями, лісами, замкнутими водоймами, будинками, будовами й спорудженнями, необхідними для функціонування сільського господарства.
До сільськогосподарських угідь ставляться ріллі, косовиці, пасовища, поклади, землі, зайняті багаторічними насадженнями (садами, виноградниками, тутовниками, плодорозсадниками, ягідниками й іншими). Сільськогосподарські вгіддя підлягають особливій охороні.
Переклад земель сільськогосподарського призначення в інші категорії земель для несільськогосподарських потреб допускається у виняткових випадках відповідно до
дійсним Кодексом й іншими актами законодавства.
Основою організації сільськогосподарського виробництва й умовою ефективного
використання й підвищення родючості земель є штучне зрошення
сільськогосподарських угідь, що базується на системі іригації й водокористування.
Стаття 44. Зрошувані землі
До зрошуваних земель ставляться землі, придатні для сільськогосподарського використання й поливу, на яких є постійна або тимчасова зрошувальна мережа,
пов'язана із джерелом зрошення, водні ресурси якого забезпечують полив цих земель.
Органи сільського й водного господарства зобов'язані забезпечити землевласників і землекористувачів, що мають зрошувані землі, зрошувальною водою відповідно до встановлених лімітів з обліком водности джерел у порядку, обумовленому водним законодавством.
Зрошувані землі підлягають особливій охороні. Переклад цих земель у незрошувані вгіддя провадиться у виняткових випадках з обліком ґрунтово-меліоративних й економічних умов, водозабезпеченості земель, наявності водних ресурсів і лімітів
на них рішенням хокима області за узгодженням з Кабінетом Міністрів Республіки Узбекистан.
Стаття 45. Особливо коштовні продуктивні зрошувані землі
До особливо коштовних продуктивних зрошуваних земель ставляться зрошувані сільськогосподарські вгіддя з кадастровою оцінкою, що перевищує середній районний бал бонітету більш ніж на 20 відсотків.
Особливо коштовні продуктивні зрошувані землі підлягають особливій охороні й переклад їх в
незрошувані вгіддя не допускається.
Надання особливо коштовних продуктивних зрошуваних сільськогосподарських угідь під будівництво підприємств, будинків і споруджень допускається у виняткових випадках за рішенням Кабінету Міністрів Республіки Узбекистан.
Стаття 46. Надання земель сільськогосподарського призначення
Землі сільськогосподарського призначення надаються:
1) сільськогосподарським кооперативам (ширкатам), іншим сільськогосподарським
підприємствам, установам й організаціям для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;
2) дослідно-виробничим, навчальним, учбово-досвідченим й учбово-виробничим
господарствам, науково-дослідній й іншій сільськогосподарській установам
і організаціям - для науково-дослідних і навчальних цілей, ведення товарного
сільського господарства й пропаганди передового досвіду;
3) громадянам Республіки Узбекистан - для ведення фермерських господарств;
4) громадянам Республіки Узбекистан - для ведення дехканських господарств, індивідуального садівництва, огородничества й тваринництва;
5) громадянам Республіки Узбекистан - для колективного садівництва, огородничества й виноградарства;
6) несільськогосподарським підприємствам, установам й організаціям - для ведення підсобного сільського господарства.
У випадках, передбачених законодавством, землі сільськогосподарського призначення можуть надаватися для ведення сільського господарства іншим юридичним й
фізичним особам, а також для інших цілей.
Сільськогосподарські землі для інших цілей надаються, як правило, у тимчасове користування з умовою наступного їхнього приведення в стан, придатне
для використання в сільськогосподарських цілях.
Стаття 47. Виробники товарної сільськогосподарської продукції й надання їм земельних ділянок
До виробників товарної сільськогосподарської продукції ставляться:
сільськогосподарські кооперативи (ширкати), інші сільськогосподарські підприємства, установи й організації, включаючи міжгосподарські підприємства й організації сільськогосподарського профілю, що здійснюють виробництво й реалізацію
сільськогосподарської продукції;
фермерські господарства, що представляють собою самостійні господарюючі суб'єкти із правами юридичної особи, що ведуть товарне сільськогосподарське виробництво з використанням земельних ділянок, наданих їм у довгострокову оренду;
дехканські господарства, що здійснюють дрібнотоварне виробництво сільськогосподарської продукції і її реалізацію на основі особистої праці членів родини на наданому їй земельній ділянці;
садово^-виноградарські й огороднические товариства, що здійснюють виробництво й реалізацію продукції колективного садівництва, виноградарства й огородничества;
підсобні господарства несільськогосподарських підприємств, установ й організацій у випадку реалізації ними частини виробленої сільськогосподарської продукції.
Землі сільськогосподарського призначення, використання яких пов'язане з організацією крупнотоварного сільськогосподарського виробництва (виробництва хлопкасирца й зерноколосових культур), надаються в постійне володіння переважно сільськогосподарським кооперативам (ширкатам), заснованим на пайових початках.
Землі сільськогосподарського призначення, призначені для виробництва овощебахчевих культур, картоплі, садівництва й виноградарства, а також для потреб тваринництва, можуть надаватися юридичним і фізичним особам у володіння
(включаючи довічне наслідуване володіння громадян), користування або оренду.
Стаття 48. Обов'язку землевласників, землекористувачів й орендарів по використанню земель сільськогосподарського призначення
Землевласники, землекористувачі й орендарі, що використають землі сільськогосподарського призначення, зобов'язані:
1) передбачати в бізнес-планах конкретні заходи щодо підвищення родючості ґрунтів і раціональному використанню земель;
2) впроваджувати відповідно до зональних умов і спеціалізацією господарства науково обґрунтовані сівозміни, найбільш ефективні й економічно раціональні системи землеробства;
3) забезпечувати збереження й розширення орних земель;
4) провадити комплексну реконструкцію мелиоративно неблагополучних зрошуваних земель, обводнювання й поліпшення косовиць і пасовищ;
5) містити в технічно справному стані всю внутрішньогосподарську зрошувальну й колекторно-дренажну мережу й спорудження на ній;
6) здійснювати сільськогосподарське виробництво методами, що виключають засолення й заболочування зрошуваних земель, забруднення й зараження земель і водних джерел;
7) впроваджувати водосберегающие технології оброблення сільськогосподарських культур і насаджень, прогресивні способи поливу;
8) вживати заходів по охороні земель відповідно до дійсного Кодексу й другимиактами законодавства.
Стаття 49. Землеволодіння сільськогосподарських кооперативів (ширкатов),
інших сільськогосподарських підприємств, установ й організацій
Сільськогосподарський кооператив (ширкат) - основна організаційно-правова форма сільськогосподарського підприємства, заснованого на пайових початках з метою виробництва товарної сільськогосподарської продукції.
Сільськогосподарський кооператив (ширкат) поєднує членів-власників майнових паїв, що особисто беруть участь у виробничій діяльності кооперативу, переважно на основі сімейного (колективного) підряду.
У сільськогосподарському кооперативі (ширкате) рішенням його вищого органа керування формується статутний фонд (капітал), що складається з:
пайового фонду;
неподільного фонду для здійснення заходів щодо підвищення родючості ґрунту,
утримання іригаційних споруд, проектування й будівництва нових іригаційно-меліоративних мереж, придбання техніки, розвитку соціальної й виробничої інфраструктури, рішення інших загальних соціальних і господарських
завдань.
Сільськогосподарські підприємства, установи й організації можуть створюватися й в
інших організаційно-правових формах, передбачених законодавством, - акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства й інших.
Сільськогосподарські кооперативи (ширкати) і інші сільськогосподарські підприємства, установи й організації одержують землю в постійне володіння із цільовим
призначенням для ведення сільськогосподарського виробництва. Зазначені підприємства, установи й організації при раціональному й ефективному використанні земельних ділянок можуть додатково орендувати або одержувати в тимчасове користування земельні ділянки.
Землі, надані сільськогосподарським кооперативам (ширкатам) і іншим
сільськогосподарським підприємствам, установам й організаціям, складаються із земель
суспільного володіння й земель, наданих громадянам для ведення дехканського господарства, і використаються тільки по цільовому призначенню.
Землі сільськогосподарського призначення передаються сільськогосподарським кооперативам (ширкатам) і іншим сільськогосподарським підприємствам, установам й організаціям у постійне володіння за рішенням хокима району або області з видачею
Державного акту на право постійного володіння земельною ділянкою.
Право сільськогосподарських кооперативів (ширкатов) і інших сільськогосподарських
підприємств, установ й організацій на володіння землею зберігається при входженні їх до складу асоціацій, агропромислових об'єднань, комбінатів, агрофірм й інших формувань.
Стаття 50. Передача земель у пайовий фонд. Майновий пай
у сільськогосподарському кооперативі (ширкате)
Вартість земельних ділянок, переданих у постійне володіння сільськогосподарському кооперативу (ширкату), є складовою частиною його пайового фонду.
Вартісна оцінка земельних ділянок, що включають у пайовий фонд, провадиться на
основі Державного земельного кадастру й установлюваних законодавством
диференційованих вартісних оцінних коефіцієнтів.
Пайовий фонд сільськогосподарського кооперативу (ширката) містить у собі вартісну оцінку земельних ділянок, вартість основних фондів й інших вільних від
зобов'язань активів кооперативу (ширката), за винятком коштів, що направляють
на формування неподільного фонду. Розміри пайового й неподільного фондів закріплюються в уставі сільськогосподарського кооперативу (ширката).
Пайовий фонд підлягає розподілу між членами сільськогосподарського кооперативу (ширката) на майнові паї.
Майновий пай визначає частку кожного члена сільськогосподарського кооперативу (ширката) у вартості його пайового фонду й надає право члену кооперативу (ширката) на одержання відповідної частини кінцевого доходу (прибутку) сільськогосподарського кооперативу (ширката) у вигляді дивидендів.
Порядок й умови визначення розміру майнового паю, виплати дивідендів по
паям установлюються законодавством.
Конкретна величина майнового паю кожного члена сільськогосподарського кооперативу (ширката) установлюється рішенням вищого органа керування сільськогосподарського кооперативу (ширката) з видачею іменного свідоцтва, що закріплює за членом сільськогосподарського кооперативу (ширката) право на певну частку майна й відповідну частину загального доходу (прибутку), одержуваного господарством.
Частина доходу (прибутку) сільськогосподарського кооперативу (ширката), призначена для виплати дивідендів по паях, розподіляється за підсумками року й виплачується
пропорційно розміру майнового паю.
Стаття 51. Внутрішньогосподарський розподіл земельних ділянок.
Сімейний (колективний) підряд
У сільськогосподарських кооперативах (ширкатах) і інших сільськогосподарських
підприємствах, установах й організаціях земельні ділянки, як правило, передаються в тимчасове користування родинам на умовах договору сімейного підряду для
виробництва сільськогосподарської продукції.
Земельні ділянки для виконання певних видів сільськогосподарських робіт
можуть також передаватися в тимчасове користування групам членів сільськогосподарських кооперативів (ширкатов) і працівників інших сільськогосподарських підприємств, установ й організацій на умовах договору колективного підряду.
Сімейний підряд - форма внутрішньогосподарської організації виробництва й праці,
заснована на особистій участі членів родини у виробництві сільськогосподарської продукції на земельних ділянках, наданих сільськогосподарським
кооперативом (ширкатом) і іншим сільськогосподарським підприємством, установою й організацією родині в тимчасове користування на умовах договору сімейного підряду.
Договір сімейного (колективного) підряду укладається щорічно між сільськогосподарським кооперативом (ширкатом), іншим колективним сільськогосподарським
підприємством в особі їхніх органів керування або роботодавцем (адміністрацією)
інших сільськогосподарських підприємств, установ й організацій і главою родини
(уповноваженим представником колективу).
У договорі сімейного (колективного) підряду передбачаються:
розмір, місце розташування й стан земельної ділянки;
умови використання земельної ділянки, зобов'язання сторін по підвищенню врожайності і якості землі у відповідності зі схемою сівозміни, по збереженню й підвищенню родючості ґрунту;
кількість і види виробленої сільськогосподарської продукції, її якості;
ціна, умови оплати й реалізації зробленої сільськогосподарської продукції;
забезпечення підрядника зрошувальною водою й матеріально-технічними ресурсами;
відповідальність сторін за невиконання договірних зобов'язань й інші умови по
розсуду сторін.
Земельні ділянки, надавані на умовах сімейного (колективного) підряду,
використаються строго по цільовому призначенню, при цьому не допускається зменшення
розмірів площі орних земель.
Розміри земельної ділянки і його границь можуть бути змінені за згодою сторін.
Оплата праці при сімейному (колективному) підряді здійснюється за кінцевими результатами, передбаченим договором, кількості, якості й ціні зробленої
продукції. Поряд із цим члени родини (підрядники) - власники паїв одержують дивіденди, які визначаються за кінцевими результатами діяльності господарства за рік.
Плата за землю із земельної ділянки, наданого на умовах сімейного (колективного) підряду, з підрядника не стягується. Земельний податок із цих ділянок сплачується у встановленому порядку сільськогосподарським кооперативом (ширкатом)
і іншими сільськогосподарськими підприємствами, установами й організаціями.
Передача земельної ділянки, отриманого на умовах договору підряду, в оренду або
субпідряд забороняється.
У випадку вилучення земельної ділянки для державних і суспільних потреб підрядник має право на відшкодування збитків й інших витрат у відповідності зі статтею
86 дійсного Кодексу.
Стаття 52. Надання земель міжгосподарським підприємствам й організаціям
Міжгосподарським підприємствам й організаціям сільськогосподарського профілю
надаються землі сільськогосподарського призначення за рішенням вищого органа керування сільськогосподарського кооперативу (ширката), іншого колективного
сільськогосподарського підприємства, роботодавця (адміністрації) інших сільськогосподарських підприємств, установ й організацій у порядку й на умовах, установлених статтею 58 дійсного Кодексу.
Стаття 53. Надання земельних ділянок для ведення фермерського господарства
Фермерське господарство - самостійний господарюючий суб'єкт із правами юридичної особи, заснований на спільній діяльності членів фермерського господарства,
ведучих товарне сільськогосподарське виробництво з використанням земельних
ділянок, наданих йому в довгострокову оренду.
Фермерським господарствам надаються землі запасу, землі спеціального республіканського фонду, землі в господарствах з недостатніми трудовими ресурсами й на масивах нового зрошення. Їм можуть також надаватися землі збиткових або низькорентабельних сільськогосподарських підприємств. Землі сільськогосподарських кооперативів (ширкатов) можуть бути надані фермерським господарствам за рішенням
загальних зборів членів кооперативів (ширкатов), на підставі якого хоким району приймає відповідне рішення.
Землі, надані науково-дослідним установам, вищим навчальним
закладам, академічним ліцеям, професійним коледжам і загальноосвітнім школам для навчальних, досвідчених, сортоиспитательних цілей, і землі водного
фонду фермерським господарствам не надаються.
Для ведення фермерського господарства громадянам надаються земельні ділянки в
оренду на строк до п'ятдесяти років, але не менш чим на десять років.
Розмір земельної ділянки для ведення фермерського господарства визначається органом,
предоставляющим земельну ділянку в кожному конкретному випадку з обліком місцевих
умов, а також з урахуванням чисельного складу фермерського господарства.
Фермерське господарство в порядку й на умовах, передбачених законодавством,
може додатково орендувати земельні ділянки для виробничих цілей.
Фермерське господарство утвориться на добровільних початках на основі письмового обігу глави фермерського господарства до правління сільськогосподарського кооперативу (ширката), хокиму району й уважається створеним з моменту державної реєстрації фермерського господарства й договору оренди земельної ділянки. Після реєстрації фермерського господарства в хокимияте району фермерське господарство здобуває статус юридичної особи.
Порядок надання громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства визначається законодавством.
Земельні ділянки, надані фермерському господарству, не можуть бути приватизовані й бути об'єктом купівлі-продажу, застави, дарування, обміну.
Для одержання кредитів фермерське господарство вправі надавати в заставу своє
майно, а також право оренди земельної ділянки. Фермерське господарство вправі
передавати свої орендні права на земельну ділянку в заставу без згоди орендодавця тільки у випадках, коли це передбачено законом або договором оренди.
Стаття 54. Надання земельних ділянок кооперативам, створюваним на базі підРозділів сільськогосподарських підприємств й організацій
Кооперативам, які створюються на базі підРозділів сільськогосподарських підприємств й організацій (крім науково-дослідних, навчальних, підсобних сільських господарств) і виходять із них, по рішеннях хокима області або району надаються земельні ділянки з використовуваних ними раніше земель із урахуванням необхідності
створення рівних умов господарювання. Ці ділянки підлягають вилученню зі складу
земель зазначених підприємств й організацій. Порядок й умови надання земельних ділянок визначаються законодавством.
Стаття 55. Надання (реалізація) громадянам земельних ділянок для ведення дехканського господарства
Дехканське господарство - сімейне дрібнотоварне господарство, що здійснює виробництво й реалізацію сільськогосподарської продукції на основі особистої праці членів родини на присадибній земельній ділянці, наданій главі родини в довічне наслідуване володіння.
Родині кожного члена сільськогосподарського кооперативу (ширката), працівника інших
сільськогосподарських і лісогосподарських підприємств, установ й організацій,
а також родинам учителів, лікарів й інших фахівців, що проживають у сільській місцевості, надається в довічне наслідуване володіння присадибна земельна ділянка для ведення дехканського господарства, включаючи площу, зайняту будовами й дворами, у розмірі до 0,35 гектара на зрошуваних і до 0,5 гектара на незрошувані (богарних) землях, а в степовій і пустельній зоні - до 1 гектара на незрошуваних
(богарних) землях.
Родинам членів сільськогосподарських кооперативів (ширкатов), працівників інших
сільськогосподарських і лісогосподарських підприємств, установ й організацій,
а також учителів, лікарів й інших фахівців, що безупинно проробили понад
п'яти років і що продовжують працювати в сільськогосподарські й лісогосподарських
підприємствах, установах й організаціях, у випадку передачі населених пунктів, в
яких вони проживають, до складу міста, може надаватися в довічне наслідуване володіння земельна ділянка за місцем їх роботи для ведення дехканського
господарства, включаючи площу, зайняту будовами й дворами в розмірі, установленому
у цих кооперативах (ширкатах), підприємствах, установах, організаціях.
Розміри земельних ділянок, надаваних для ведення дехканського господарства,
визначаються, виходячи з наявності земельних ресурсів, з урахуванням участі родини в суспільному виробництві в сільськогосподарських кооперативах (ширкатах), інших колективних сільськогосподарських підприємствах - їхніми вищими органами керування, в інших сільськогосподарських і лісогосподарських підприємствах, установах, організаціях - їхнім роботодавцем (адміністрацією), на підставі рішень яких хоким району приймає відповідне рішення.
Для ведення дехканського господарства громадянам право довічного наслідуваного володіння на присадибні земельні ділянки в межах 0,06 гектара може реалізуватися на аукціонній основі.
Громадянам, що не мають присадибних земельних ділянок для ведення дехканського
господарства або имеющим їх у менших розмірах, чим установлено в даному сільськогосподарському й лісогосподарському підприємстві, установі й організації, надаються в користування додаткові земельні ділянки під індивідуальні
городи в межах установлених норм із земель, що перебувають у володінні або
користуванні цих підприємств, установ й організацій.
Громадянам, що проживають у сільській місцевості й має худобі у власності, можуть надаватися в тимчасове користування земельні ділянки для сінокосіння й
випасу худоби.
Родинам, що ведуть дехканське господарство, належить виключне право розпорядження зробленої ними продукцією, включаючи право реалізації її споживачам по
власному розсуду.
Підприємства, установи й організації транспорту, зв'язку, водного, рибного, лісового
господарства, а також інших галузей народного господарства надають окремим категоріям своїх працівників службові земельні наділи із земель, що перебувають у їх
володінні або користуванні.
Порядок надання (реалізації) громадянам земель для ведення дехканського господарства, а також порядок надання службових земельних наділів визначається
дійсним Кодексом й іншими актами законодавства.
Стаття 56. Надання громадянам земельних ділянок для ведення колективного садівництва, виноградарства й огородничества
Громадянам, що проживають у містах і селищах, а також у сільських населених пунктах, що не має присадибних земельних ділянок для ведення дехканського господарства, по клопотанню підприємств, установ й організацій надається хокимом
району в довічне наслідуване володіння земельна ділянка для ведення колективного садівництва й виноградарства або в тимчасове користування для ведення колективного огородничества.
Для організації колективного садівництва, виноградарства й огородничества громадяни поєднуються в садово-виноградарські або огороднические товариства.
Земельні ділянки для садівництва й виноградарства надаються при наявності
водних ресурсів і можливості виділення лімітів на них із земель запасу й не підлягаючому залісенню земель лісового фонду за межами зеленої зони міст або за
рисою інших населених пунктів з урахуванням перспектив розширення території населених пунктів. При відсутності земель запасу й лісового фонду, придатних для колективного садівництва й виноградарства, у вигляді виключення можуть надаватися
несільськогосподарські вгіддя сільськогосподарських підприємств, установ й організацій, землі підсобних сільських господарств підприємств, установ й організацій.
Земельні ділянки для колективного огородничества надаються в тимчасове
користування при наявності водних ресурсів і можливості виділення лімітів на них
із земель населених пунктів, земель запасу й лісового фонду, не призначених до
використанню в найближчі роки під інші мети. Для колективного огородничества
можуть надаватися тимчасово невикористовувані землі несільськогосподарських
підприємств, установ й організацій, а при відсутності таких земель - малопродуктивні землі сільськогосподарських підприємств, установ й організацій.
Надані для колективного огородничества земельні ділянки використаються
для вирощування овочів, картоплі й баштанних культур. Забороняється використати їх
для будівництва житлових будинків й інших капітальних споруджень. Зведення на
цих ділянках тимчасових будов і споруджень загального користування може бути дозволено хокимом району, що предоставили земельні ділянки.
Розміри земельних ділянок, надаваних для ведення колективного садівництва, виноградарства й огородничества, визначаються з розрахунку до 0,06 гектара на кожного члена садово^-виноградарського й до 0,08 гектара - огороднического товариства з
обліком необхідності будівництва вулиць, суспільних будов і споруджень.
Порядок й умови надання й використання земель для колективного садівництва, виноградарства й огородничества встановлюються законодавством.
Стаття 57. Надання земель для ведення підсобного сільського господарства
Промисловим, транспортним й іншим несільськогосподарським підприємствам, установам й організаціям з метою поліпшення постачання сільськогосподарськими продуктами працівників цих підприємств, установ й організацій, а також постачання
їдалень, дитячих установ, шкіл, лікарень, будинків старих й інвалідів, санаторіїв, будинків відпочинку й інших, можуть надаватися хокимом області в постійне
володіння невикористовувані або неналежно використовувані землі, а у випадках, передбачених законодавством, і інші землі сільськогосподарського призначення для
ведення підсобного сільського господарства.
Стаття 58. Порядок й умови надання земель сільськогосподарського призначення сільськогосподарським й іншим підприємствам, установам й організаціям
Землі сільськогосподарського призначення надаються сільськогосподарським й
іншим підприємствам, установам й організаціям при згоді землевласників й
за узгодженням із землекористувачами, у яких вилучаються землі, за рішенням хокима області на підставі проектів відводу земель.
Оформлення постійних землеволодінь знову утворених і припинення прав землеволодіння реорганизуемих, ліквідованих сільськогосподарських підприємств, установ й організацій провадиться після прийняття рішень відповідно про їх
утворенні, реорганізації або ліквідації компетентним органом за рішенням хокима області.
Надання сільськогосподарським підприємствам, установам й організаціям
земель сільськогосподарського призначення в постійне володіння провадиться в зручні для господарської діяльності границях. Черезсмужжя, вклинювання й інші
недоліки в землеволодінні сільськогосподарських підприємств, установ й організацій, як правило, не допускаються.
Усунення черезсмужжя, вклинювань й інших недоліків у землеволодінні сільськогосподарських підприємств, установ й організацій провадиться в порядку
міжгосподарського землевпорядження.
Глава 7. Землі населених пунктів (міст, селищ і сільських населених пунктів)
Стаття 59. Склад земель міст і селищ
До земель міст і селищ ставляться всі землі, що перебувають в адміністративних
границях міст і селищ. До складу цих земель входять:
1) землі міської й селищної забудови;
2) землі загального користування;
3) землі сільськогосподарського використання й інші вгіддя;
4) землі, зайняті лісонасадженнями;
5) землі промисловості, транспорту, зв'язку, оборони й іншого призначення;
6) землі особливо охоронюваних територій;
7) землі водного фонду;
8) землі запасу.
Стаття 60. Границя населених пунктів. Приміські зони
Границя населених пунктів - зовнішні границі земель міста, селища, сільського населеного пункту, які відокремлюють ці землі від інших земель.
Установлення границі населених пунктів провадиться на основі затвердженої
містобудівної й землевпорядної документації. Границя населених пунктів
повинна встановлюватися по границях земельних ділянок юридичних і фізичних
осіб.
Приміські зони містять у собі землі за межами міської границі, що становлять із містом єдину соціальну, природну й господарську територію. В
приміських зонах виділяються території приміського сільськогосподарського виробництва, зони відпочинку населення, землі запасу для розвитку міста.
Границі й правовий режим приміських зон визначаються законодавством.
Стаття 61. Порядок надання, вилучення й викупу земельних ділянок у містах і селищах
Надання земельних ділянок у містах і селищах провадиться на підставі
рішень хокима району або міста, у яких визначаються умови надання
земель у володіння, користування й оренду відповідно до затверджених проектів
планування й забудови.
Юридичні особи із закріплених за ними земель можуть за рішенням хокима району
або міста надавати іншим юридичним особам, громадянам земельні ділянки
у тимчасове користування.
Вилучення, викуп земельних ділянок у містах і селищах провадиться у відповідності
зі статтею 37 дійсного Кодексу.
Вилучення земель сільськогосподарського використання й інших угідь сільськогосподарських і лісогосподарських підприємств, установ й організацій у містах, селищах затверджується рішеннями хокима району, міста, області в порядку, установленому статтею 37 дійсного Кодексу.
Вилучення громадян, що перебувають у володінні, земельних ділянок, зайнятих багаторічними насадженнями, або зв'язане зі зносом приналежним громадянам на праві власності житлових будинків, провадиться у відповідності зі статтею 86 дійсного Кодексу.
Стаття 62. Землі міської й селищної забудови
До земель міської й селищної забудови ставляться всі землі, забудовані або
надані під забудову житловими, комунально-побутовими, культурнопросветительними, промисловими, торговельними, адміністративними й іншими будовами й спорудженнями.
Землі міської й селищної забудови надаються в користування підприємствам, установам й організаціям для житлового, культурно-побутового, промислового й іншого видів капітального будівництва, а громадянам - у довічне наслідуване володіння для індивідуального житлового будівництва й обслуговування житлового будинку.
Землі міської й селищної забудови, тимчасово невикористовувані під забудову,
можуть бути надані в тимчасове користування для будівництва об'єктів полегшеного типу (торговельних наметів, кіосків, рекламних споруджень і т.п.) і інших
потреб за рішенням хокима міста або району.
Не допускається поділ земельної ділянки, при якому та або інша частина ділянки або комунального обслуговування, що перебуває на ньому будови втрачають, (висвітлення, каналізації, трубопроводу, зрошувальних устроїв і т.п.), а їхні власники або
користувачі - самостійного проходу або проїзду.
Не допускається забудова земельної ділянки підсобними приміщеннями (гаражем, стайнею, хлівом, сараєм, льохом, коморою й т.п.), якщо це зачіпає нтереси розташованих на даній ділянці юридичних осіб або проживаючих у житлових будинках фізичних осіб.
У випадку руйнування будови в результаті стихійного лиха або з інших причин за власником зруйнованої будови зберігається право володіння або користування земельною ділянкою, якщо він приступиться до відновлення будови або зведенню нової будови на цій ділянці не пізніше двох років від дня руйнування, за
виключенням випадків, коли проектом планування й забудови міста або селища
передбачено інше використання цієї земельної ділянки. У цих випадках власникові зруйнованої будови надається у встановленому порядку інша земельна ділянка в межах границь даного міста, селища або інше упоряджене житлове приміщення.
Стаття 63. Придомовие земельні ділянки багатоквартирних житлових будинків
Придомовие земельні ділянки багатоквартирних житлових будинків надаються в
постійне користування організаціям, що здійснюють керування зазначеними будинками.
Порядок користування придомовими земельними ділянками багатоквартирних житлових
будинків визначається законодавством.
Стаття 64. Землі загального користування населених пунктів
До земель загального користування населених пунктів ставляться:
площі, вулиці, проїзди, дороги, зрошувальна мережа, набережні й т.п.;
землі, використовувані для задоволення культурно-побутових потреб і відпочинку
населення (лісопарки, парки, бульвари, сквери, а також землі арикової мережі);
землі комунально-побутового призначення (цвинтаря, місця знешкодження й утилізації відходів і т.п.).
Землі загального користування не закріплюються за конкретними юридичними й фізичними особами й перебувають у безпосереднім веденні органів державної влади міста, району.
Набережні й берегова смуга водойм у населених пунктах використається в першу чергу для відпочинку й спорту.
Зведення будов і споруджень на землях загального користування дозволяється тільки
відповідно до цільового призначення земель.
Земельні ділянки із земель загального користування, крім доріг й арикової мережі, можуть
надаватися юридичним особам і громадянам у тимчасове користування на умовах оренди під будови й спорудження полегшеного типу (торговельні намети, кіоски,
рекламні спорудження й т.п.) за рішенням хокима району або міста.
Стаття 65. Землі сільськогосподарського використання й інші вгіддя
у містах і селищах
До земель сільськогосподарського використання й інших угідь у містах і селищах ставляться ріллі, сади, виноградники, тутовники, ягідники, городи, розплідники,
пасовища, косовиці, землі, зайняті під зрошувальною, осушувальною й дорожньою мережею, будівлями, дворами, площадками, та інші землі, що перебувають у володінні
сільськогосподарських підприємств, установ й організацій.
Розміщення сільськогосподарськими й лісогосподарськими підприємствами, установами й організаціями житлових, культурно-побутових і виробничих будівель на землях сільськогосподарського використання й інших угідь, що перебувають на границях міст і селищ, провадиться за узгодженням з хокимом району або міста.
Стаття 66. Землі, зайняті лісонасадженнями в містах
Землі, зайняті лісонасадженнями в містах, призначаються для організації відпочинку
населення, поліпшення мікроклімату, стану атмосферного повітря й санитарногигиенических умов міста, задоволення культурно-естетических потреб
населення, захисту території міста від водної й вітрової ерозії. Перебувають у їх
складі земельні ділянки, не зайняті лісонасадженнями, використаються для організації спортивних площадок й інших потреб.
Стаття 67. Землі промисловості, транспорту, зв'язку, оборони й іншого
призначення в містах і селищах
До земель промисловості, транспорту, зв'язку, оборони й іншого призначення в містах й
селищах ставляться землі, надані в користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам для здійснення відповідних завдань.
Перелік будівель і споруджень, що підлягають розміщенню на надаваному в
користування земельній ділянці, визначається у вихідних даних при поданні
заявки на відвід ділянки. Розміщення додаткових будинків і споруджень у період
експлуатації здійснюється після ухвалення додаткового рішення хокима міста
або району на ці роботи.
Стаття 68. Землі сільських населених пунктів
До земель сільських населених пунктів ставляться всі землі, що перебувають у межах
границь, установлених для цих пунктів у порядку землевпорядження.
До земель сільських населених пунктів ставляться:
1) землі сільських населених пунктів, що перебувають на території кишлаків й аулів;
2) землі сільських населених пунктів, що перебувають на території сільськогосподарських і лісогосподарських підприємств, установ й організацій.
Границя сільських населених пунктів установлюється й змінюється органами державної влади районів відповідно до проектів їхнього планування й забудови й
внутрішньогосподарського землевпорядження.
Порядок використання земель сільських населених пунктів визначається законодавством.
Землі сільських населених пунктів, що перебувають на території сільськогосподарських і лісогосподарських підприємств, установ й організацій, у випадку включення їх у границю міста, виключаються із земель сільськогосподарського призначення й
включаються до складу відповідних земель міста. При цьому окремі будинки й
спорудження із земельними ділянками, необхідними для їхнього обслуговування, за бажанням сільськогосподарських і лісогосподарських підприємств, установ й організацій можуть бути залишені в їхньому постійному користуванні, а вартість інших будинків і споруджень й інші витрати, зроблені на території цих населених
пунктів, відшкодовуються землевласникам і землекористувачам з місцевого бюджету.
Глава 8. Землі промисловості, транспорту, зв'язку, оборони й іншого призначення
Стаття 69. Склад земель промисловості, транспорту,
зв'язку, оборони й іншого призначення
До земель промисловості ставляться землі, надані в постійне користування промисловим підприємствам, включаючи підприємства видобувної промисловості, енергетики, для будівництва виробничих і допоміжних будинків і споруджень.
До земель транспорту ставляться землі, надані в постійне користування
підприємствам, установам й організаціям залізничного, внутрішнього водного,
автомобільного, повітряного й трубопровідного транспорту для здійснення покладених на них завдань по експлуатації, змісту, будівництву, реконструкції,
ремонту, удосконаленню й розвитку споруджень, устроїв й інших об'єктів
транспорту.
До земель зв'язку ставляться землі, надані в постійне користування підприємствам, установам й організаціям зв'язку, радіомовлення, телебачення й інформації
для розміщення ліній зв'язку й відповідних споруджень на них.
На землях, що прилягають до земель транспорту, кабельних, радіорелейних і повітряних ліній зв'язку й електропередач, установлюються охоронні зони в порядку, установлюваному законодавством.
Землями для потреб оборони зізнаються землі, надані для розміщення й постійної діяльності військових частин, військово-навчальних закладів, підприємств,
установ й організацій Збройних Сил, прикордонних, внутрішніх і залізничних військ.
До земель іншого призначення ставляться, що перебувають у користуванні підприємств, установ й організацій всі інші землі, що не ввійшли до складу земель сільськогосподарського призначення, населених пунктів, промисловості, транспорту, зв'язку,
оборони, природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного й историкокультурного призначення, а також лісового й водного фондів.
Порядок використання земель промисловості, транспорту, зв'язку, оборони й іншого
призначення визначається законодавством.
Стаття 70. Надання земель підприємствам, установам
і організаціям промисловості, транспорту,
зв'язку, оборони й іншого призначення
Порядок надання земель у користування підприємствам, установам й організаціям промисловості, транспорту, зв'язку, оборони й іншого призначення визначається
законодавством.
Підприємства, установи й організації промисловості, транспорту, зв'язку й інших
галузей народного господарства надають невикористовувані ними землі за рішенням
хокимов районів і міст у тимчасове користування юридичним і фізичним особам у порядку й на умовах, установлюваних законодавством.
Глава 9. Землі особливо охоронюваних територій
Стаття 71. Склад земель особливо охоронюваних територій
До земель особливо охоронюваних територій ставляться землі:
1) природоохоронного призначення;
2) оздоровчого призначення;
3) рекреаційного призначення;
4) історико-культурного призначення.
Порядок віднесення, використання й охорони земель особливо охоронюваних територій визначається законодавством.
Стаття 72. Землі природоохоронного призначення
До земель природоохоронного призначення ставляться землі державних заповідників, національних і дендрологічних парків, ботанічних садів, заказників (за винятком мисливських), пам'ятників природи, надані у встановленому порядку підприємствам, установам й організаціям для спеціальних цілей. На зазначених землях забороняється діяльність, що суперечить їхньому цільовому призначенню.
Для забезпечення режиму державних заповідників, національних і дендрологічних парків, ботанічних садів, заказників (за винятком мисливських), пам'ятників природи засновуються охоронні зони із забороною на землях цих зон діяльності, що шкідливо впливає на забезпечення дотримання їхнього режиму.
Порядок використання земель природоохоронного призначення й установлення охоронних зон визначається законодавством.
Стаття 73. Землі оздоровчого призначення
До земель оздоровчого призначення ставляться земельні ділянки, що володіють
природними лікувальними факторами, сприятливими для організації профілактики й
лікування, надані у встановленому порядку відповідним установам й
організаціям у постійне користування.
З метою забезпечення необхідних умов для лікування й відпочинку населення, а також
охорони природних лікувальних факторів на землях оздоровчого призначення встановлюються округи санітарної охорони. У межах цих округів забороняється діяльність, несумісна з охороною природних лікувальних властивостей і сприятливих
умов для відпочинку населення.
Порядок використання земель оздоровчого призначення й установлення округів
санітарної охорони визначається законодавством.
Стаття 74. Землі рекреаційного призначення
Землями рекреаційного призначення є землі, надані відповідним установам й організаціям для організації масового відпочинку й туризму населення.
На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає використанню їх по цільовому призначенню.
Порядок використання земель рекреаційного призначення визначається законодавством.
Стаття 75. Землі історико-культурного призначення
До земель історико-культурного призначення ставляться землі історико-культурних заповідників, меморіальних парків, поховань, археологічних пам'ятників, пам'ятників історії й культури, надані відповідним установам й організаціям у постійне користування. На цих землях забороняється будь-яка діяльність,
суперечному їхньому цільовому призначенню.
Навколо пам'ятників історії й культури встановлюються охоронні зони й зони регулювання забудови.
Порядок виділення й використання земель історико-культурного призначення, установлення навколо них охоронних зон і зон регулювання забудови встановлюється законодавством.
Глава 10. Землі лісового фонду, водного фонду й землі запасу
Стаття 76. Землі лісового фонду
Землями лісового фонду зізнаються землі, надані для потреб лісового господарства.
З метою лісорозведення, припинення росту ярів, створення захисних лісових насаджень і зелених зон навколо міст і промислових центрів до складу земель лісового фонду можуть бути передані у встановленому порядку землі іншого призначення.
Хоким району за узгодженням з державними органами лісового господарства може
надавати на умовах оренди землі лісового фонду в тимчасове користування
сільськогосподарським підприємствам, установам й організаціям для ведення сільського господарства.
Порядок користування землями лісового фонду визначається спеціальним законодавством.
Стаття 77. Землі водного фонду
До земель водного фонду ставляться землі, зайняті водоймами (ріками, озерами, водоймищами й т.п.), гідротехнічними й іншими водогосподарчими спорудженнями, а також смуги відводу по берегах водойм й інших водних об'єктів, наданих у встановленому порядку підприємствам, установам й організаціям для потреб водного господарства.
По берегах рік, магістральних каналів і колекторів, водоймищ й інших водойм, а також джерел питного й побутового водопостачання, лікувальних і культурнооздоровительних потреб населення встановлюються водоохоронні зони й прибережні
смуги в порядку, обумовленому законодавством.
Прибережні смуги рік, магістральних каналів, колекторів, водоймищ й інших водойм можуть вилучатися в землевласників і землекористувачів для природоохоронних потреб.
На землях водного фонду забороняється вести господарську діяльність і будівельні роботи, що роблять негативний вплив на водні об'єкти.
Порядок використання земель водного фонду визначається законодавством.
Стаття 78. Землі запасу
Землями запасу є всі землі, не надані у володіння, користування й
оренду, і не реалізовані у власність юридичним і фізичним особам. До них
також ставляться землі, права володіння й користування, оренди й право власності
якими припинено у відповідності зі статтею 36 дійсного Кодексу.
Землі запасу перебувають у віданні органів державної влади районів, міст й
призначаються для надання у володіння, користування й оренду переважно для сільськогосподарських цілей відповідно до дійсного Кодексу.
Глава 11. Охорона земель
Стаття 79. Зміст і порядок охорони земель
Охорона земель включає систему правових, організаційних, економічних, технологічних й інших заходів, спрямованих на їх цільове, раціональне використання, відтворення й підвищення родючості ґрунтів, продуктивності земель лісового фонду, запобігання необґрунтованих вилучень земель із сільськогосподарського обороту й зі складу земель особливо охоронюваних територій, захист від шкідливих антропогенних впливів.
Охорона земель здійснюється на основі комплексного підходу до вгідь як до складних природних утворень (екосистемам) з обліком їх зональних і регіональних
особливостей.
Система раціонального використання земель повинна носити природоохоронний, ресурсосберегающий характер і передбачати збереження ґрунтів, обмеження впливу на рослинний і тваринний мир, геологічні породи й інші компоненти
навколишнього середовища. З метою забезпечення охорони земель землевласники, землекористувачі й орендарі здійснюють:
раціональну організацію території;
відновлення й підвищення родючості ґрунтів, а також інших властивостей землі;
захист земель від водної й вітрової ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, иссушения, ущільнення, забруднення відходами виробництва, хімічними й радіоактивними речовинами, від інших процесів руйнування;
захист від заростання сільськогосподарських угідь чагарниками й дрібноліссям, бур'янами й від інших процесів погіршення технічного-культурно-технічного стану земель;
консервацію деградованих сільськогосподарських угідь, якщо іншими способами
неможливо відновити родючість ґрунтів;
рекультивацію порушених земель, підвищення їхньої родючості й інших корисних
властивостей земель;
зняття, використання й збереження родючої верстви ґрунту при проведенні робіт,
пов'язаних з порушенням земель.
Державні органи вживають необхідних заходів по охороні земель у рамках
республіканських і територіальних програм.
Порядок консервації деградованих сільськогосподарських угідь установлюється
законодавством.
Стаття 80. Екологічні вимоги до розміщення, проектуванню,
будівництву й експлуатації об'єктів, будов і споруджень
Екологічні вимоги до розміщення, проектуванню, будівництву й експлуатації об'єктів, будов і споруджень установлюються законодавством про охорону природи.
При розміщенні, проектуванні, будівництві й уведенні в експлуатацію нових і реконструируемих об'єктів, будов і споруджень, а також впровадженні нових технологій, що негативно впливають на стан земель, передбачаються й здійснюються заходи щодо охорони земель.
Оцінка негативного впливу об'єкта, що вводить, або впроваджуваної технології на стан земель й ефективності передбачених заходів щодо використання й
охороні земель проводиться на основі екологічної експертизи.
Уведення в експлуатацію об'єктів і застосування технологій, не забезпечених мірами захисту земель від деградації або порушення й позитивним висновком екологічної експертизи, забороняється.
Розміщення об'єктів, що впливають на стан земель, согласовивается із землевпорядними, природоохоронними й іншими органами в порядку, обумовленому законодавством.
Стаття 81. Використання земель, подвергшихся хімічному
або радіоактивному забрудненню
Земельні ділянки, на яких у результаті хімічного або радіоактивного забруднення не забезпечується одержання продукції, що відповідає встановленим екологічним і санітарно-гігієнічним вимогам, підлягають виключенню із сільськогосподарського обороту й можуть переводитися в землі запасу для їхньої консервації. На таких землях забороняються виробництво й реалізація сільськогосподарської продукції.
Порядок використання земель, подвергшихся хімічному або радіоактивному забрудненню, установлення охоронних зон, збереження на цих землях житлових будинків, об'єктів виробничого й соціально-культурного призначення, проведення на них меліоративних й агротехнічних робіт визначається законодавством.
Стаття 82. Економічне стимулювання раціонального
використання й охорони земель
Економічне стимулювання раціонального використання й охорони земель спрямовано на підвищення зацікавленості землевласників, землекористувачів й
орендарів у збереженні й відтворенні родючості ґрунтів, захисту земель від негативних наслідків виробничої діяльності й включає:
надання пільг по земельному податку на знову освоювані землі й землі існуючого зрошення, що перебувають у процесі меліоративного поліпшення, у порядку, установленому законодавством;
надання податкових, кредитних й інших пільг юридичним і фізичним особам
при впровадженні малоотходних і ресурсосберегающих технологій, що здійснюють
діяльність по охороні й відновленню земель;
стимулювання поліпшення якості земель, освоєння науково обґрунтованих сівозмін, підвищення родючості земель сільськогосподарського й лісогосподарського призначення, виробництва екологічно чистої продукції;
виділення, при необхідності, коштів з республіканського або місцевого бюджету
для відновлення земель, порушених не з вини землевласників, землекористувачів й орендарів, проведення агротехнічних, лісомеліоративних й інших почвозащитних заходів;
часткову компенсацію з коштів державного бюджету зниження доходу в результаті тимчасової консервації земельних ділянок, порушених не з вини землевласників, землекористувачів й орендарів;
інші міри, передбачені законодавством.
Порядок здійснення мер, пов'язаних з економічним стимулюванням раціонального використання й охорони земель, установлюється законодавством.
Глава 12. Контроль за використанням й охороною земель
Стаття 83. Основні завдання контролю за використанням й охороною земель
Основними завданнями контролю за використанням й охороною земель є забезпечення дотримання юридичними й фізичними особами, органами державного
керування, місцевими органами державної влади вимог законодавства.
Стаття 84. Органи, що здійснюють контрольза використанням й охороною земель
Державний контроль за використанням й охороною земель здійснюється місцевими органами державної влади, а також спеціально вповноваженими державними органами.
Органи самоврядування громадян селищ, кишлаків й аулів здійснюють контроль
за раціональним використанням й охороною земель у межах своєї компетенції.
Суспільства охорони природи, наукові суспільства й інші суспільні об'єднання, а
також громадяни сприяють державним органам й органам самоврядування громадян селищ, кишлаків, аулів у здійсненні контролю за використанням й охороною земель.
Стаття 85. Порядок здійснення державного
контролю за використанням й охороною земель
Державні органи, що здійснюють державний контроль за використанням й охороною земель, у межах своєї компетенції мають право:
здійснювати перевірки за питаннями раціонального використання земель й їхній охороні,
одержувати всі необхідні документи й матеріали по зазначених питаннях, проводити
аналізи ґрунту для виявлення їхньої відповідності кадастровим даним;
давати обов'язкові для виконання всіма юридичними й фізичними особами вказівки (приписання), спрямовані на усунення причин й умов порушення земельного законодавства;
залучати винних посадових осіб і громадян до адміністративної відповідальності, пред'являти позови по відшкодуванню шкоди, заподіяного порушенням земельного
законодавства, направляти подання у відповідні підприємства, установи й організації й правоохоронні органи для залучення осіб до відповідальності;
представляти Кабінету Міністрів Республіки Узбекистан, місцевим органам державної влади й органам самоврядування громадян селищ, кишлаків й аулів матеріали про вилучення земельних ділянок, у тому числі й по достроковому розірванню договорів оренди земель, а також про обмеження й призупинення використання земель за порушення земельного законодавства;
одержувати від юридичних і фізичних осіб необхідну інформацію з питань
використання й охорони земель, заслуховувати звіти й повідомлення по зазначених питаннях керівників державних органів, підприємств, установ, організацій;
залучати у встановленому порядку фахівців для участі в роботі з державного контролю за використанням й охороною земель.
Державні органи й посадові особи, що здійснюють державний контроль за використанням й охороною земель, зобов'язані:
у встановленому порядку проводити перевірки використання по цільовому призначенню
земельних ділянок, дотримання землевласниками, землекористувачами й орендарями законодавства по охороні земель;
вчасно вживати заходів по усуненню порушень, що допускають, і залученню
винних осіб до відповідальності;
давати в межах своєї компетенції вказівки по заходах, пов'язаним з раціональним використанням й охороною земель.
Перевірка діяльності юридичних і фізичних осіб по використанню й охороні земель може провадитися не більше одного разу в рік. У випадках, коли орган дав вказівки по усуненню причин нераціонального використання й охорони земель, вона
вправі здійснити перевірку зазначених заходів у встановлений строк.
Органи й посадові особи, що здійснюють контроль за використанням й охороною
земель, відповідають за правильну організацію й здійснення своєї діяльності відповідно до законодавства.
Глава 13. Відшкодування збитків землевласникам, землекористувачам, орендарям, власникам земельних ділянок і втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва
Стаття 86. Відшкодування збитків землевласникам, землекористувачам,
орендарям і власникам земельних ділянок
Збитки, заподіяні землевласникам, землекористувачам, орендарям і власникам земельних ділянок, підлягають відшкодуванню в повному обсязі (включаючи упущену вигоду) у випадках:
вилучення, викупу або тимчасового заняття земель;
обмеження їхнього прав у зв'язку із установленням охоронних, санітарних і захисних зон
навколо державних заповідників, заказників, національних природних парків,
пам'ятників природи, культурно-історичних пам'ятників, водойм, джерел водопостачання, курортів, уздовж рік, каналів, скидань, доріг, трубопроводів, ліній зв'язку й електропередач;
погіршення якості земель у результаті впливу, викликаного будівництвом й експлуатацією водойм, каналів, колекторів й інших об'єктів, що виділяють шкідливі
для сільськогосподарських культур і насаджень речовини, і інших дій юридичних і фізичних осіб, що приводять до зниження врожаю й погіршенню якості сільськогосподарської продукції.
Відшкодування збитків провадиться підприємствами, установами й організаціями,
яким приділяються земельні ділянки, що вилучають, а також підприємствами, установами й організаціями, діяльність яких тягне обмеження прав землевласників, землекористувачів, орендарів і власників земельних ділянок або погіршення якості прилеглих земель, у порядку, установлюваному законодавством.
Стаття 87. Відшкодування втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва
Втрати сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва, викликані вилученням сільськогосподарських і лісових угідь, включаючи сільськогосподарські вгіддя, що перебувають у володінні й користуванні фізичних осіб, для використання їх з метою,
не пов'язаних з веденням сільського й лісового господарства, обмеженням прав землевласників, землекористувачів й орендарів або погіршенням якості земель у результаті впливу, викликаного діяльністю підприємств, установ й організацій,
підлягають відшкодуванню крім відшкодування збитків, передбачених статтею 86 дійсного Кодексу.
Втрати сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва відшкодовуються юридичними й фізичними особами:
яким приділяються вилуча сільськогосподарські й лісові вгіддя для потреб, не
пов'язаних з веденням сільського й лісового господарства;
навколо об'єктів яких установлюються охоронні, санітарні й захисні зони з
виключенням з оборотів сільськогосподарських і лісових угідь або перекладом їх в
менш коштовні вгіддя.
Втрати сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва не відшкодовуються:
при вилученні земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва й обслуговування житлового будинку;
при вилученні земельних ділянок для будівництва шкіл, інтернатів, дитячих будинків,
дошкільних і лікувальних установ;
при виділенні земельних ділянок для водного господарства під будівництво меліоративних об'єктів і гідротехнічних споруджень.
Законодавчими актами можуть бути встановлені й інші випадки, при яких юридичні й фізичні особи звільняються від відшкодування втрат сельско- господарського й лісогосподарського виробництва.
Розміри й порядок визначення підлягаючому відшкодуванню втрат сельско- господарського й лісогосподарського виробництва встановлюються законодавством.
Стаття 88. Використання коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат
сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва
Кошти, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського й лісогосподарського виробництва, використовуються за цільовим призначенням на:
освоєння нових земель і комплексну реконструкцію зрошуваних земель;
підвищення родючості ґрунтів;
будівництво й перебудова дренажної-колекторно-дренажної мережі, капітальне планування й підвищення водозабезпеченості зрошуваних земель;
корінне поліпшення косовиць і пасовищ;
коректування або складання проектної й іншої документації по землевпорядженню,
порушеному у зв'язку з вилученням і відводом земель.
За рішенням хокима області коштів, зазначені в частині першої дійсної статті, можуть використатися на здійснення й інші заходи, спрямованих на збільшення виробництва сільськогосподарської продукції.
Кошти, що надходять у порядку відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, ураховуються окремо й використаються на створення й відновлення лісів і лесоплодових насаджень, залісення пісків, прибережних смуг водойм і рік, а також
на здійснення інших заходів, спрямованих на поліпшення стану лісових
угідь.
Глава 14. Дозвіл земельних суперечок і відповідальність за порушення земельного законодавства
Стаття 89. Дозвіл земельних суперечок
Земельні суперечки між юридичними й фізичними особами дозволяються судом в
порядку, обумовленому законодавством.
Стаття 90. Відповідальність за порушення земельного законодавства
Купівля-продаж, дарування, застава (за винятком застави права довічного наслідуваного володіння земельною ділянкою, у тому числі придбаного на аукціонній основі, а також права оренди земельної ділянки), самовільний обмін земельних ділянок
землевласниками, землекористувачами й орендарями є недійсними. Особи, винні в здійсненні цих угод, несуть відповідальність відповідно до
законом.
Відповідальність, установлену законом, несуть також особи, винні в:
використанні земель не по цільовому призначенню;
самовільному занятті земельних ділянок;
псуванню сільськогосподарських й інших земель, забрудненні їх хімічними й радіоактивними речовинами, виробничими відходами й стічними водами;
розміщенні, будівництві, проектуванні, уведенні в експлуатацію об'єктів, що негативно впливають на стан земель;
невиконанні природоохоронних вимог використання земель;
порушенні строку повернення тимчасово займаних земель або невиконанні обов'язків по приведенню їх у стан, придатне для використання по цільовому призначенню;
знищенні межових знаків границь земельних ділянок землевласників, землекористувачів, орендарів і власників;
перекручуванні відомостей державного земельного кадастру;
самовільному сінокосінні й випасі худоби;
неприйнятті мер по боротьбі з бур'янами й шкідниками;
безгосподарному використанні земель, невиконанні зобов'язань по поліпшенню
земель й охороні ґрунтів від водної, вітрової ерозії й інших процесів, що погіршують стан ґрунтів;
порушенні встановлених строків і порядку розгляду заяв про надання
земельних ділянок.
Стаття 91. Повернення самовільно зайнятих земель
Самовільно зайняті земельні ділянки повертаються по їхній приналежності без відшкодування витрат, зроблених за час незаконного володіння й користування.
Приведення земельних ділянок у придатне для використання стан, включаючи
знос будов, провадиться за рахунок земельні ділянки, що самовільно зайняло.
Повернення землевласникові, землекористувачеві, орендареві або власникові земельної ділянки самовільно зайнятої земельної ділянки провадиться за рішенням
хокима відповідного району, міста, області або за рішенням суду.
|
 |